Obserwuj w Google News

Rosja atakuje ładunkami IED. "Aby powodować straty w ludziach i obniżać morale"

2 min. czytania
10.04.2022 03:01
Zareaguj Reakcja

Rosja atakuje przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), by zwiększać straty i obniżać morale Ukraińców. Żołnierze Putina atakują także infrastrukturę, której zniszczenie niesie duże ryzyko ofiar cywilnych - podało w sobotę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosja atakuje pociskami IED
fot. Rex Features /East News

Rosja atakuje w Ukrainie przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) - podaje brytyjskie ministerstwo obrony. "Wycofanie się Rosji z północnej Ukrainy pozostawiło dowody nieproporcjonalnego brania za cel cywilów, jak obecność masowych grobów, używanie ze skutkiem śmiertelnym zakładników jako żywych tarcz oraz zaminowywanie infrastruktury cywilnej" - poinformowano.

"Siły rosyjskie nadal używają IED, aby powodować straty w ludziach, obniżać morale i ograniczać swobodę poruszania się Ukraińców. Siły rosyjskie nadal atakują również cele infrastrukturalne, w przypadku których istnieje wysokie ryzyko równoczesnego wyrządzenia szkód ludności cywilnej, jak zbiornika z kwasem azotowym w Rubiżnem" - przekazał brytyjski resort obrony.

Redakcja poleca

Rosja atakuje ładunkami IED. "Chcą powodować straty w ludziach"

Pięciu cywilów zginęło i również pięciu zostało rannych w sobotę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku rosyjskich ostrzałów - poinformował wieczorem szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

"Rosja zabija cywilów! Dziś wskutek rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim zginęło 5 osób: 4 w Wuhledarze i 1 w Nowomychajłowce. 5 osób zostało też rannych: 4 w Wuhledarze i 1 w Krasnohoriwce" - napisał Kyryłenko w komunikatorze Telegram.

Kyryłenko podkreślił przy tym, że na razie niemożliwe jest oszacowanie liczby ofiar w oblężonym przez Rosjan Mariupolu i w Wołnowasze.

RadioZET.pl/ PAP/ Telegram

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje