Obserwuj w Google News

Rosja nie chce zakończenia wojny? "Numer jeden wśród terrorystów"

1 min. czytania
03.08.2022 22:43
Zareaguj Reakcja

- Gdyby Rosja chciała zakończenia wojny na Ukrainie, to nie koncentrowałaby swoich wojsk na południu naszego kraju - powiedział w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu na Facebooku. Nazwał Rosję "numerem 1 wśród terrorystów".

wołodymyr zełenski
fot. Wołodymyr Zełenski

- Gdyby Rosja rzeczywiście chciała zakończenia wojny, to nie koncentrowałaby rezerw na południu Ukrainy i nie tworzyłaby na terytorium Ukrainy masowych grobów niewinnie zabitych ludzi - oświadczył Wołodymyr Zełenski na nagraniu wideo.

Ocenił, że Rosja prowadzi "rosnącą aktywność propagandową" i wyraził ubolewanie, że "byli przywódcy ważnych państw" wyznających wartości europejskie "pracują dla Rosji, która walczy z tymi wartościami".

Redakcja poleca

Rosja nie chce zakończenia wojny?

Prezydent Ukrainy nie wymienił żadnych nazwisk, niemniej wcześniej w środę jego doradca Mychajło Podolak skrytykował byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera, który powiedział mediom niemieckim, że niedawno spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Schroeder mówił w środę, że władze rosyjskie są gotowe do rozmów z Ukrainą. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewnił zaś, że Putin powiedział Schroederowi, że rozmowy są możliwe tylko na warunkach rosyjskich.

Zełenski skomentował także decyzję władz Szwajcarii, które nałożyły w środę nowe sankcje na Rosję, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej. Wprowadzono m.in. embargo na rosyjskie złoto i przedmioty ze złota oraz biżuterię. Przyłączenie się Szwajcarii do sankcji Zełenski określił jako "bardzo ważny sygnał dla całego świata".

RadioZET.pl/ PAP