Obserwuj w Google News

Rosja rozpoczęła manewry Wostok 2022. Z udziałem chińskiej i białoruskiej armii

2 min. czytania
01.09.2022 10:08
Zareaguj Reakcja

W Rosji 1 września rozpoczynają się wielkie manewry wojskowe Wostok-2022. Ministerstwo Obrony ogłosiło, że w ćwiczeniach bierze udział 50 tys. żołnierzy. W manewrach uczestniczą też wojskowi z Chin, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Wostok 2022
fot. Cover Images/East News

Manewry Wostok 2022 odbywają się w dniach 1-7 września na siedmiu poligonach Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji oraz na wodach i strefach przybrzeżnych Morza Ochockiego i Morza Japońskiego. Główny etap ćwiczeń ma się odbyć na poligonie Borisa Siergiejewskiego – podała rosyjska agencja Interfax.

Wostok 2022. Ponad 50 tys. żołnierzy bierze udział w manewrach

W manewrach bierze udział ponad 50 tys. żołnierzy, którzy mogą skorzystać z ponad 5 tys. jednostek sprzętu wojskowego, w tym 140 samolotów i 60 okrętów wojennych, łodzi i statków wsparcia – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. 

Redakcja poleca

Na poligony w Rosji przybyli też żołnierze z krajów tradycyjnie przyjaznych wobec Kremla – Chin, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Syrii, Mongolii, Laosu i Nikaragui. – Ćwiczenia nie są skierowane przeciwko żadnym konkretnym państwom ani sojuszom wojskowym i mają charakter czysto defensywny – powiedział w poniedziałek 29 sierpnia rosyjski wiceminister obrony Aleksander Fomin. – Koncepcja ćwiczeń ma zapewnić bezpieczeństwo militarne Federacji Rosyjskiej i jej sojuszników w strefie Wschodniego Okręgu Wojskowego – dodał.

Według rosyjskiego MO w ramach manewrów na Morzu Japońskim rosyjska i chińska marynarka wojenna będą "ćwiczyć wspólne działania w celu ochrony szlaków komunikacji morskiej i obszarów morskiej działalności gospodarczej, a także wsparcia wojsk lądowych na akwenach w pobliżu wybrzeża".

Pod koniec lipca ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś wyraził przypuszczenie, że Rosja może wykorzystać manewry Wostok do przeprowadzenia tajnej mobilizacji na wojnę z Ukrainą, a także podniesienia poziomu gotowości bojowej i uzupełnienia strat poniesionych na polu walki. – Możliwe, że na te ćwiczenia zostanie wezwanych kilka tysięcy rezerwistów, którzy po przeszkoleniu udadzą się na front – mówił.

RadioZET.pl/Interfax/PAP