Obserwuj w Google News

Rosja szykuje strategiczną broń jądrową na ćwiczenia. Zgłosiła depesze NOTAM

1 min. czytania
25.10.2022 13:27
Zareaguj Reakcja

Prawdopodobnie w dniach 26-29 października odbędą się ćwiczenia strategicznych sił jądrowych Federacji Rosyjskiej. Rosjanie zgłosili depesze NOTAM o zamknięciu części obszaru przestrzeni powietrznej.

Strategiczne ćwiczenia jądrowe Rosji. Wydano depesze NOTAM
fot. screen Evgenij Maksimov Twitter/US NATIONAL ARCHIVES/Science Photo Library/East News

Rosja jeszcze w październiku ma przeprowadzić ćwiczenia strategicznych sił jądrowych. Wcześniej NATO rozpoczęło ćwiczenia odstraszania nuklearnego "Steadfast Noon", w których na państwo gospodarza wyznaczono Belgię. Głównym obszarem manewrów było Morze Północne.

Z racji wspomnianych ćwiczeń NATO obawiano się eskalacji napięcia. Kreml regularnie oskarża o nie NATO, strasząc wizją rozpętania wojny nuklearnej, w czasie toczącej się inwazji wojsk Kremla w Ukrainie. 

Rosja szykuje strategiczną broń jądrową. Zgłosiła depesze NOTAM

Rosjanie zgłosili depesze NOTAM o zamknięciu niektórych obszarów w przestrzeni powietrznej. Kreml nie zapowiadał ich oficjalnie, więc – bazując na praktyce z wcześniejszych lat – przewidywano, że Rosjanie ruszą z ćwiczeniami sił nuklearnych jesienią. Wszystko wskazuje, że te prognozy się sprawdzą.

Pojawiły się doniesienia w sprawie przekazania depeszy NOTAM dot. północnych obszarów Rosji. NOTAM zostały wydane w sprawie wystrzeliwania międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) z Plesiecka (gdzie znajduje się największy w Rosji kosmodrom, przyp.) i pocisku balistycznego woda-ziemia (SLBM, wystrzeliwanego z okrętów podwodnych na morzach, przyp.) od wybrzeża Półwyspu Kolskiego do poligonu Kura (na Kamczatce).

Oznacza to, że prawdopodobnie Rosjanie wykonają próbne odpalenie międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Ostatni raz Rosja przeprowadziła takie ćwiczenia w lutym, tuż przed inwazją na Ukrainę.

Redakcja poleca

RadioZET.pl