Obserwuj w Google News

Rosjanie okupowali Czarnobyl, teraz leczą choroby popromienne. "Napromieniowani terroryści"

2 min. czytania
31.03.2022 13:10
Zareaguj Reakcja

"Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych" - informował w czwartek Jarosław Jemelianenko, członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Jak dodał, zasady postępowania na terytorium strefy wykluczenia są jasne i obowiązują każdego, bo fizyka "działa niezależnie od statusu czy pagonów". "Przy minimalnej inteligencji dowódców czy żołnierzy można było uniknąć takich konsekwencji. Kraina małp" - napisał Jemelianenko.

Rosjanie po okupacji Czarnobyla leczą się z chorób popromiennych
fot. Rex Features/East News, Rosjanie w zajętej elektrowni w Czarnobylu, 7 marca 2022

Rosja zdobyła Czarnobyl i teren wokół elektrowni atomowej w pierwszych dniach inwazji, włącznie z tzw. Strefą Wykluczenia. Bezmyślne działania na obszarze, na którym doszło do słynnej katastrofy w 1986 roku, sprawiły, że żołnierze okupujący Czarnobyl trafiają dziś na specjalne leczenie.

Jarosław Jemelianenko, członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, informował już w środę wieczorem, że rosyjscy okupanci z Czarnobyla "zostali przewiezieni do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi". Powołał się przy tym na białoruskie źródła.

Okupowali Czarnobyl i okolice. Rosjanie z chorobami popromiennymi trafiają na leczenie 

"Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych" - napisał Jemelianenko w serwisie Telegram.

Redakcja poleca

Jak dodał, zasady postępowania na terytorium strefy wykluczenia są jasne i obowiązują każdego, bo fizyka "działa niezależnie od statusu czy pagonów". "Przy minimalnej inteligencji dowódców czy żołnierzy można było uniknąć takich konsekwencji. Kraina małp" - napisał Jemelianenko.

Z informacji, na które Jemelianenko powołuje się w swoim wpisie, wynika, że rosyjscy żołnierze są "regularnie przywożeni" do centrum leczenia chorób popromiennych. W środę 30 marca wieczorem wojska rosyjskie zaczęły wycofywać część oddziałów okupujących Czarnobyl, o czym poinformowali przedstawiciele Pentagonu. Według amerykańskiego resortu jest to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia składu osobowego sił.

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

RadioZET.pl/PAP/Telegram