Obserwuj w Google News

Rosjanie starli Łyman z powierzchni ziemi. "Tego miasta już nie ma"

1 min. czytania
04.06.2022 19:55
Zareaguj Reakcja

Rosyjskie wojska starły (miejscowość) Łyman z powierzchni ziemi, tego miasta na wschodzie Ukrainy już nie ma - poinformował w sobotę mer Ołeksandr Żurawlow, cytowany przez agencję UNIAN. Jak dodał, ośrodek jest pod całkowitą kontrolą wroga, dlatego nie da się tam obecnie przeprowadzić ewakuacji cywilów.

Rosjanie starli Łyman z powierzchni ziemi - mer miasta
fot. YASUYOSHI CHIBA/AFP/East News

Łyman został zdobyty przez Rosjan po zmasowanych atakach. Mimo przejścia frontu sytuacja w tej miejscowości pozostaje katastrofalna.

- Do Łymanu nie docierają dostawy gazu, wody ani elektryczności. Pozostało tam jeszcze niemal 7,5 tys. mieszkańców - przekazał Żurawlow. W sieci pojawiło się też nagranie pokazujące skalę zniszczeń miejscowości.

Redakcja poleca

Rosjanie starli Łyman z powierzchni ziemi. "Tego miasta już nie ma"

Łyman został opanowany przez wojska najeźdźcy w ostatnich dniach maja. Zajęcie miasta miało duże znaczenie taktyczne, ponieważ może ono obecnie stanowić dla agresora przyczółek do możliwego natarcia na Słowiańsk i Kramatorsk - ważne ośrodki pozostające w Donbasie (obwód doniecki) pod kontrolą sił ukraińskich.

Miejscowość położona około 20 km na północny wschód od Słowiańska, w północnej części obwodu donieckiego, liczyła przed rosyjską agresją 20 tys. mieszkańców.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo