Obserwuj w Google News

"Ryzyko katastrofy nuklearnej jest większe niż użycie ładunku taktycznego"

2 min. czytania
12.09.2022 10:04
Zareaguj Reakcja

Ukraińska ofensywa w obwodzie charkowskim pogrzebała plany Rosji. Czy w obliczu klęski Putin zdecyduje się na użycie broni jądrowej? – Od dawien dawna mówi się o kontrolowanym uwalnianiu obłoku radioaktywnego – powiedział w rozmowie z Radiem ZET gen. Jarosław Kraszewski.

Władimir Putin
fot. YURIY DYACHYSHYN/AFP/East News

Zdaniem byłego szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych Rosjanie w obliczu niepowodzeń mogliby użyć taktycznej broni jądrowej, ale  Putin nie zdecyduje się na ten krok, bo to oznaczałoby światową katastrofę.

Co zrobi Putin? "Ryzyko katastrofy nuklearnej jest większe"

– Od dawien dawna mówi się o kontrolowanym uwalnianiu obłoku radioaktywnego. W zależności od warunków pogodowych – Rosjanie mogą zdecydować się na taki krok, czyli uwolnienie obłoku z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – powiedział poniedziałkowy gość Bogdana Rymanowskiego.

Według gen. Kraszewskiego ryzyko katastrofy nuklearnej jest większe niż użycie ładunku taktycznego. – Rosjanie nie wiedzą, w jakim stanie technicznym są w tej chwili całe instalacje atomowe, służące do wystrzeliwania, ukierunkowania i precyzyjnego trafienia taką bronią, dlatego obawiają się jej użycia – stwierdził Gość Radia ZET.

Redakcja poleca

W niedzielę ukraiński koncern Energoatom poinformował o wyłączeniu ostatniego działającego bloku elektrowni w Zaporożu. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) powiedział, że sytuacja w siłowni pozostaje niepewna po tygodniach ostrzałów, które uszkodziły infrastrukturę energetyczną. Podkreślił, że mimo wyłączenia wszystkich reaktorów elektrownia potrzebuje energii do ich chłodzenia i pracy systemów utrzymujących bezpieczeństwo.

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze to największa siłownia jądrowa w Europie. Przez Rosjan została zajęta w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie elektrowni stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały siłownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

RadioZET.pl