Obserwuj w Google News

Umierający 3-latek czekał na karetkę ponad 90 minut. "Został pośrednio zabity"

PAP
2 min. czytania
04.11.2022 09:59
Zareaguj Reakcja

Trzyletni chłopiec zmarł w wyniku zatrucia czadem na objętym ścisłym lockdownem osiedlu w chińskim mieście Lanzhou. Według jego ojca dziecko nie otrzymało na czas pomocy medycznej z powodu surowych restrykcji covidowych. Lokalne władze przeprosiły za opóźnienie.

Karetka
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Śmierć trzylatka jest kolejnym tragicznym wydarzeniem, które wstrząsnęło chińską opinią publiczną i wywołało krytykę wymierzoną w utrzymywaną przez komunistyczne władze kraju drakońską politykę „zero Covid”. 
 
- Osobiście sądzę, że został pośrednio zabity - powiedział agencji Reutera ojciec chłopca, Tuo Shilei. Mieszkańcy Lanzhou od miesięcy borykają się z surowymi lockdownami.

Redakcja poleca

Chiny. Nie żyje trzylatek z Lanzhou, ojciec obwinia politykę "zero Covid"

Do tragedii doszło we wtorek około południa. Żona Tana upadła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w czasie gotowania. Tuo zauważył, że jego syn Wenxuan również źle się poczuł. Próbował wezwać pogotowie i policję, ale początkowo nie mógł się dodzwonić – wynika z jego relacji. 
 
Po około 30 minutach stan Wenxuana się pogorszył. Tuo udzielił mu pierwszej pomocy, a następnie wybiegł z nim do wyjścia z osiedla. Pracownicy nie wypuścili go jednak na zewnątrz i kazali skontaktować się z administracją lub wezwać karetkę – przekazał Reuters. 
 
Po ponad godzinie oczekiwania na przyjazd karetki mężczyzna w desperacji przedarł się przez bramę, a kilka innych osób pomogło mu wezwać taksówkę i zabrać syna do szpitala. Chłopca nie udało się jednak uratować – wynika z opisów sytuacji w mediach społecznościowych.

Karetka wysłano po 90 minutach od zgłoszenia

- Była sytuacja związana z COVID-19 w punkcie kontrolnym. Pracownicy nic nie zrobili, następnie ignorowali problem i unikali go, a potem zostaliśmy zablokowani w kolejnym punkcie kontrolnym. Nie udzielono pomocy. Ten szereg wydarzeń doprowadził do śmierci mojego dziecka - powiedział Tan.
 
Śmierć trzylatka z Lanzhou wywołała falę komentarzy w chińskich mediach społecznościowych. - Trzy lata COVID-19 to było całe jego życie - napisał jeden z użytkowników sieci Weibo. - W jego wspomnieniach są niestety tylko maseczki i nic więcej - dodał inny.

ZOBACZ TAKŻE:  Co z obowiązkiem noszenia maseczek? Rząd podejmie ważną decyzję

Lokalne władze w Lanzhou opublikowały w czwartek oświadczenie, w którym przeprosiły za opóźnienie w udzieleniu chłopcu opieki. „Szczerze przyjmujemy krytykę oraz nadzór mediów i internautów, jesteśmy zdeterminowani, by poprawić (błędy - red.)” – napisano. 
 
Władze przyznały, że karetkę wysłano dopiero po ponad 90 minutach od zgłoszenia, a przy bramie szpitala długo zwlekano z wpuszczeniem dziecka do środka. “Ten incydent ukazał zatory w mechanizmie ratunkowym, słabość zdolności ratowania i brak elastyczności w kadrach” - stwierdzili urzędnicy. 
 
Nie był to pierwszy tragiczny wypadek, który wywołał oburzenie w związku z polityką „zero Covid”. W październiku media informowały o śmierci 14-letniej dziewczyny, której nie udzielono na czas pomocy w rządowym ośrodku kwarantanny covidowej w prowincji Henan. W styczniu w mieście Xian kobieta w zaawansowanej ciąży straciła dziecko przy bramie szpitala, do którego nie została wpuszczona z powodu nieaktualnego testu na COVID-19.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK