Obserwuj w Google News

Specjalne przemówienie Putina. Ma to ogłosić już 30 września

1 min. czytania
25.09.2022 09:39
Zareaguj Reakcja

Wystąpienie Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym może nastąpić 30 września - przekazała agencja RIA Novosti, powołując się na źródło w parlamencie. Tego dnia przywódca Kremla może ogłosić aneksję okupowanych ukraińskich ziem do Rosji.

Władimir Putin
fot. YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Agencja powołuje się na źródło, które poinformowało, że tego dnia odbędzie się „wydarzenie protokolarne”. Poziom jego organizacji ma wskazywać na obecność prezydenta.

TASS, powołując się na informatora w Dumie Państwowej, podaje z kolei, że 30 września Władimir Putin może ogłosić aneksję okupowanych ukraińskich terytoriów, w tym obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

Agencja poinformowała także, że dwa dni wcześniej Duma Państwowa rozpatrzy projekty ustaw o „przyłączeniu do Rosji” okupowanych terytoriów Ukrainy. Źródło w Radzie Federacji przekazało RIA Novosti, że 29 września izba może rozważyć „porozumienie i ustawę o wejściu nowych podmiotów do Federacji Rosyjskiej”.

Redakcja poleca

Kolejne przemówienie Putina. Ma być podobne do wydarzeń z 2014 roku

Wystąpienie Putina ma być podobne do wydarzeń z 2014 roku, kiedy przed aneksją Krymu prezydent wygłosił przemówienie w obecności deputowanych i senatorów Dumy Państwowej, a następnie podpisał umowę o przyjęciu Krymu do Rosji.

Informację o możliwym ogłoszeniu aneksji ukraińskich ziem podał w sobotę także portal Ukraińska Prawda za rosyjskimi mediami. "Rosja może ogłosić aneksję okupowanych obszarów obwodu donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego Ukrainy w piątek 30 września" - czytamy.

Od piątku władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie ukraińskich obwodach przeprowadzają pseudoreferenda aneksyjne. Głosowania mają potrwać do wtorku.

RadioZET.pl/Meduza.io/PAP