Obserwuj w Google News

"To nie będzie Donbas". Eksperci wskazują, gdzie rozegra się kluczowa bitwa

PAP
1 min. czytania
05.07.2022 08:38
Zareaguj Reakcja

Bitwy, które przesądzą o losie wojny na Ukrainie, dopiero się odbędą - uważają Neil Melvin z londyńskiego think tanku RUSI i Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej. Zdaniem Lee "strategiczna bitwa o Ukrainę będzie prawdopodobnie miała miejsce na południu" tego kraju.

Władimir Putin
fot. Shutterstock

W niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o wycofaniu się ukraińskich sił z atakowanego przez rosyjskie wojska Lisiczaska w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju. Eksperci sądzą, że kolejne sukcesy Rosjan w Donbasie stoją pod znakiem zapytania. 

Lee ocenia w rozmowie z agencją Reutera, że Ukraińcom było trudno utrzymać to miasto, ponieważ ich oddziały nie mogły skorzystać z osłony ciężkiej artylerii i lotnictwa. Jeśli jednak linia frontu w Donbasie przesunie się w pobliże Kramatorska i Słowiańska w obwodzie donieckim to ukraińskie wojska będą już w innym położeniu i będą mogły bronić się przy pomocy artylerii i lotnictwa - uważa Lee.

Redakcja poleca

Bitwa na południu, a nie w Donbasie rozstrzygnie losy wojny?

Melvin ocenia, że nowa taktyka Rosji polega na dalekosiężnym uporczywym ostrzale artyleryjskim, który poprzedza wysłanie wojsk, ale taka metoda walki "nie buduje dynamiki (...) a Rosjanie osiągają postępy poprzez wyniszczenie własnego personelu i zaawansowanej broni". 

Lee podkreśla, że trwająca "bitwa o Donbas nie będzie strategiczną bitwą o Ukrainę. Taka bitwa będzie prawdopodobnie miała miejsce na południu".

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK