Obserwuj w Google News

Ukraina wypowiedziała umowy z Białorusią. Jest oficjalny komunikat

1 min. czytania
10.04.2022 05:00
Zareaguj Reakcja

Rząd w Ukrainie wypowiedział trzy umowy z Białorusią w dziedzinie oświaty i nauki - przekazał Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu w Radzie Najwyżej.

Alaksandar Łukaszenka
fot. AP /Associated Press /East News

Rada Ministrów Ukrainy wypowiedziała trzy umowy między rządami Ukrainy i Białorusi w dziedzinie oświaty i nauki, napisał na swoim koncie w Telegramie Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej, informuje Ukrinform.

"Wygasły umowy między Radą Ministrów Ukrainy a Rządem Republiki Białoruś w sprawie wzajemnego uznawania i równoważności dokumentów dotyczących stopni naukowych i akademickich oraz współpracy w zakresie certyfikacji pracowników naukowo-dydaktycznych o najwyższych kwalifikacjach. Ponadto Rada Ministrów rozwiązała umowę między rządem Ukrainy a rządem Republiki Białorusi o współpracy naukowo-technicznej" - napisał Taras Melnyczuk.

Redakcja poleca

Ukraina zrywa kilka umów z Białorusią

Ponad 45 tys. Ukraińców zostało bezprawnie deportowanych do Rosji i na Białoruś z okupowanych przez siły rosyjskie terenów Ukrainy - przekazała Tetiana Łomakina z kancelarii prezydenta Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Dodała, że okupant przymusowo wywoził ludność z obwodów donieckiego, ługańskiego, charkowskiego i chersońskiego. Odnotowano też takie przypadki w niektórych miejscowościach obwodów kijowskiego i czernihowskiego.

Okupanci zatrzymują ludzi podczas rozdawania pomocy humanitarnej albo wtedy, gdy próbują się ewakuować - poinformowała Łomakina. Zaznaczyła, że znane są przypadki porywania ukraińskich obywateli ze schronów, dochodziło do nich głównie w Mariupolu.

RadioZET.pl/ PAP

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje