Obserwuj w Google News

May po spotkaniu z Morawieckim: Prawa Polaków w Wielkiej Brytanii będą zagwarantowane

Redakcja
2 min. czytania
20.12.2018 13:51
Zareaguj Reakcja

Podczas wizyty w Londynie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Wezmą udział w trzecich konsultacjach międzyrządowych z udziałem czołowych ministrów obu rządów. Wśród głównych tematów rozmów będzie Brexit.

Wielka Brytania. Spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefową brytyjskiego rządu Theresą May
fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Morawiecki zaznaczył, że „w kontekście Brexitu ludzie często zapominają o innych obszarach współpracy”, podkreślając, że dla władz w Warszawie Wielka Brytania jest „kluczowym partnerem” w wielu kwestiach, w tym także nauki i innowacji.

Jak podkreślił, szczególnie istotne są dla niego zapowiedzi brytyjskiego rządu, że „Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie wychodzi z Europy”, co – jak tłumaczył – będzie miało szczególne przełożenie na dalszy rozwój relacji transatlantyckich. Dodał, że Wielka Brytania i Polska mogą pozostać „podstawą” i łącznikiem między Stanami Zjednoczonymi a Europą.

Tusk: interesy Polaków w Wielkiej Brytanii bezpieczne po brexicie

Polski premier powtórzył także znaczenie udzielenia „wzajemnych gwarancji” dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w Polsce w obliczu planowanego Brexitu. Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Szefowa rządu w Londynie powiedziała, że polsko-brytyjskie relacje mają „bardzo szeroki zakres” i „długą historię”, a dotychczasowe spotkania w formacie konsultacji międzyrządowych były „bardzo konstruktywne”.

Jak jednak zaznaczyła, obie strony „mają jeszcze więcej do zrobienia, jeśli chodzi o współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności, wspierania NATO i zwalczania rosyjskiej agresji oraz zapewniania stabilności w regionie”.

Premier o umowie ws. Brexitu. Opublikował wideo

– Oczywiście jest też ważna kwestia praw obywatelskich i istotnego wkładu, jaki wnieśli Polacy, którzy zdecydowali się żyć w Wielkiej Brytanii – powiedziała.

Dodała, że chce „powtórzyć, że ich (Polaków – przyp. red.) prawa będą zagwarantowane po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię Europejską”. Jak zaznaczyła, brytyjski rząd bardzo docenia wkład Polaków w brytyjską kulturę i gospodarkę.

Podczas czwartkowej wizyty w Wielkiej Brytanii szefowi polskiego rządu towarzyszą m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, a także przedstawiciele resortów: obrony, spraw wewnętrznych i administracji, finansów oraz przedsiębiorczości i technologii.

Wśród głównych tematów rozmów mają być planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE i prawa milionowej mniejszości Polaków oraz przyszła współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, w szczególności w ramach struktur NATO.

Brytyjskie pismo zarzuca Polsce falę antysemityzmu. Interweniuje ambasador

RadioZET.pl/PAP/PTD