Obserwuj w Google News

Dwie Polki skazane w Wlk. Brytanii. Siostry oszukały prawie 50 rodaków

1 min. czytania
28.05.2021 20:34
Zareaguj Reakcja

Dwie pochodzące z Polski siostry zostały skazane przez sąd w Londynie na 2,5 roku oraz 2 lata więzienia za wyłudzenie prawie 300 tys. funtów zasiłków, które pobrały w imieniu 49 Polaków sprowadzonych w tym celu do Wielkiej Brytanii - podały w piątek brytyjskie media.

Wielka Brytania
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Wielka Brytania. Jak ustalił sąd, 29-letnia Monika G. i 35-letnia Edyta G. - mające stały adres zamieszkania w Polsce - w ciągu 14 miesięcy od sierpnia 2019 r. ściągnęły na Wyspy Brytyjskie 49 Polaków, którym następnie zakładały fałszywe konta w systemie zasiłkowym ministerstwa pracy i emerytur, co umożliwiało pobieranie przez nich nienależnych im zasiłków.

Wielka Brytania. Dwie siostry z Polski skazane za oszustwa

Młodsza z sióstr zajmowała się sprowadzaniem ludzi do Wielkiej Brytanii, starsza - tworzeniem fałszywych kont i praniem brudnych pieniędzy. Łącznie wyłudziły 297 161 funtów.

Redakcja poleca

Proceder nabrał tempa po wybuchu pandemii koronawirusa, gdy ministerstwo pracy poluzowało zasady weryfikowania tożsamości osób ubiegających się o zasiłki, dopuszczając to w formie zdalnej. W oszustwie pomagała im inna Polka, 40-letnia Karolina Ż., pracownica jednego z oddziałów banku Barclays, która omijając procedury, zakładała konta bankowe dla podstawionych osób.

Monika G. i Edyta G. zostały zatrzymane w październiku zeszłego roku podczas próby ucieczki do Polski. Pierwsza z nich została skazana na 2,5 roku więzienia, druga na dwa lata, a Karolina Ż. - na półtora roku.

Chcesz otrzymywać więcej takich informacji? Śledź Kronikę Kryminalną Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP