Obserwuj w Google News

W obwodzie ługańskim giną cywile. Całe osiedla zrównane z ziemią

Krzysztof Sobczak
2 min. czytania
11.03.2022 10:24
Zareaguj Reakcja

Od początku wojny w Ukrainie w obwodzie ługańskim zabito 30 cywilów, a wiele miast zrównano z ziemią - informuje szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Gaidai. Wojska rosyjskie zaatakowały również kilka strategicznych punktów w regionie, w tym rurociąg.

W obwodzie ługańskim giną cywile
fot. ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

Władimir Putin w poniedziałek 21 lutego podpisał dekret o uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy: Donieckiej oraz Ługańskiej, a trzy dni później na jego rozkaz rosyjskie wojska zaatakowały swojego zachodniego sąsiada. W regionie Donbasu do niepokojów i starć dochodzi regularnie od 2014 roku, a bierność Zachodu rozochociła dyktatora do podjęcia bardziej zdecydowanych działań.

W wojnie w Ukrainie giną cywile, a armia putinowska niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Nie oszczędza szpitali, szkół, przedszkoli i budynków mieszkalnych, a nawet ostrzeliwuje korytarze humanitarne i nie pozwala miejscowej ludności na wydostanie się z terenów zagrożonych. Wolne od zbrodni nie są również obwody ługański i doniecki. W tym pierwszym - jak przekazał szef miejscowej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Gaidai - od początku inwazji zginęło 30 cywilów. Wielu rannych przebywa w szpitalach.

Cywile giną w obwodzie ługańskim

- Siewierodonieck jest nie do poznania. Młode i piękne miasto stało się jak duch. Rubieżne również znalazło się pod ostrzałem. Wybito szyby w budynku komitetu wykonawczego, szpitalu, w miejskim ośrodku wypoczynkowym, uszkodzono budynki mieszkalne. W Lisiczańsku, Kreminnie, Hirśkem i Popasnej ciągle słuchać strzały, które lecą w kierunku mieszkańców - dodał Gaidai. Zaapelował, by nie wierzyć w oficjalną propagandę okupantów.

Redakcja poleca

Na Facebooku poinformował, że wrogie wojska niszczą infrastrukturę miejską. Ponad 100 tys. mieszkańców obwodu ługańskiego jest bez prądu, zniszczono też rurociąg, co stwarza problemy z regularnym dostępem do wody. Całkowicie zburzono 27 osiedli, a uszkodzono 11 kolejnych.

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

RadioZET.pl