Obserwuj w Google News

Zełenski reaguje na historyczną decyzję. "Przyszłość Ukrainy jest w UE"

2 min. czytania
23.06.2022 21:38
Zareaguj Reakcja

Wołodymyr Zełenski napisał w czwartek na Twitterze, że z satysfakcją przyjmuje decyzję liderów UE o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do europejskiej wspólnoty. Stwierdził, że jest to "moment unikalny i historyczny" w relacjach jego kraju z Unią Europejską.

Wołodymyr Zełenski
fot. Instagram.com/Wołodymyr Zełenski

Rada Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. "To historyczny moment" – oświadczył w czwartek na Twitterze szef RE Charles Michel. 

Ukraina kandydatem do UE. Jest reakcja Zełenskiego

"Jestem wdzięczny przewodniczącemu Rady Europejskiej Charles'owi Michelowi i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za wsparcie. Przyszłość Ukrainy jest w UE" – napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. – Przyjmuję z satysfakcją decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. To historyczny moment – dodał w nagraniu zamieszczonym na Instagramie.

Redakcja poleca

Szef administracji ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak oświadczył, że przywódcy kraju zrobią wszystko, żeby szybko zrealizować plan, który pozwoli Ukrainie rozpocząć rozmowy o wstąpieniu do Unii Europejskiej. 

"Zrobimy wszystko, żeby szybko wypełnić niezbędny plan, który pozwoli Ukrainie rozpocząć rozmowy o wstąpieniu do Unii" – napisał Jermak na Telegramie. "Ukraina będzie w UE" – podkreślił szef administracji Zełenskiego. 

Morawiecki o statusie kandydata do UE dla Ukrainy

– Przyznanie statusu kandydackiego Ukrainie to wielki krok, nikt się tego nie spodziewał jeszcze dwa miesiące temu. Myślę, że wszyscy obserwujący scenę polityczną w Brukseli potwierdzą, że bez Polski byłoby to niemożliwe – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Podczas briefingu po posiedzeniu Rady Europejskiej premier ocenił, że w kwestii historycznej decyzji UE "przeważyły niewątpliwie różne rozmowy, debaty, ale także przekonywanie naszych partnerów z Unii, że żyjemy w geopolitycznym momencie zwrotnym". – Dziś w Brukseli mówiłem, że jest to moment strategiczny, że nie powinniśmy dzielić włosa na czworo i skoncentrować się na najważniejszych tematach – dodał. 

Morawiecki zwrócił też uwagę na ubiegłotygodniowe spotkanie w Hadze z premierami Portugalii, Danii, Holandii, Belgii i Łotwy, na debaty o statusie kraju kandydackiego dla Ukrainy, ale także "o tym momencie zwrotnym w historii Europy". – Budowanie tego typu koalicji jest również bardzo ważne na Radzie Europejskiej. To także pomogło w osiągnięciu dzisiejszego kompromisu – wskazał.

RadioZET.pl/PAP