Obserwuj w Google News

Alarmujące doniesienia z Ukrainy. "Rosjanie próbowali zabić Zełenskiego"

2 min. czytania
08.06.2023 16:27
Zareaguj Reakcja

"Rosjanie próbowali zabić Wołodymyra Zełenskiego podczas jego wizyty w obwodzie chersońskim" - podaje agencja NEXTA. Prezydent Ukrainy pojawił się na terenach dotkniętych powodzią po wysadzeniu tamy na Dnieprze. Chwilę po jego odjeździe, na okolicę spadły rosyjskie rakiety. 

Zełenski podczas wizyty w Chersoniu
fot. Cover Images/East News

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził region Chersonia, gdzie setki domów i mieszkań zostało zalanych po tym, jak Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. Agencja NEXTA podała, że tuż po wizycie głowy państwa wróg zbombardował okolice, w której był prezydent.

"Rosjanie próbowali zabić Zełenskiego"

"Rosjanie próbowali zabić Zełenskiego podczas jego wizyty w Chersoniu [...] Pierwsze wideo pokazuje Zełenskiego stojącego z okolicznymi mieszkańcami w pobliżu zalanej ulicy [...] Wkrótce po jego odjeździe okupanci rozpoczęli ostrzał tej samej ulicy, na której przebywał Zełenski" - podaje NEXTA. 

Agencja dodaje, że chwilę przed ostrzałem Wołodymyr Zełenski udał się do sąsiedniego obwodu mikołajowskiego, który również został dotknięty powodzią. 

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. "Największa katastrofa od Czarnobyla"

Przypomnijmy, że siły rosyjskie wysadziły w powietrze zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Wywołało to ogromną powódź, która zalała południową część Ukrainy. Martin Griffiths, podsekretarz generalny ds. humanitarnych i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych w ONZ, cytowany przez Guardiana, powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że "ogrom katastrofy zostanie w pełni uświadomiony dopiero w nadchodzących dniach".

Gazeta cytuje też jednego z doradców prezydenta Ukrainy, który powiedział, że "obecnie rozgrywa się globalna katastrofa ekologiczna ... a tysiące zwierząt i ekosystemów zostanie zniszczonych w ciągu najbliższych kilku godzin". Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Melnyk, którego słowa cytuje "Politico", nazwał zniszczenie tamy największą katastrofą od czasów Czarnobyla. 

RadioZET.pl/NEXTA