Obserwuj w Google News

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. "Skala zniszczeń, obszary powodzi są ustalane"

Bartłomiej Chudy
2 min. czytania
06.06.2023 06:40
Zareaguj Reakcja

Siły rosyjskie wysadziły w powietrze zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - poinformowały we wtorek rano Siły Zbrojne Ukrainy.

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze
fot. screen: OSINTtechnical/Twitter

Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce na rzece Dniepr. Decyzja najprawdopodobniej związana jest z ukraińską kontrofensywą i ma za cel jej spowolnienie. "Skala zniszczeń, prędkość i ilość wody oraz prawdopodobne obszary powodzi są ustalane" – poinformowała ukraińska armia na Facebooku.

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. Ryzyko ogromnej katastrofy

Już w październiku ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegał, że jeśli siły rosyjskie przerwą zaporę w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, to w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości, tym miasto Chersoń, wyzwolone w listopadzie 2022 roku po ponad siedmiomiesięcznej okupacji Rosjan.

Na ruch Rosjan zareagowały już władze w Kijowie. "Nie można im oddać ani jednego metra, bo każdy wykorzystują do terroru. Tylko zwycięstwo Ukrainy przywróci bezpieczeństwo. I to zwycięstwo nadejdzie. Terroryści nie będą w stanie powstrzymać Ukrainy wodą, rakietami ani czymkolwiek innym" - oświadczył na Facebooku prezydent Wołodymyr Zełenski. Zwołał w tej sprawie Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

"Poziom wody się podnosi i każdy, kto znajdzie się w strefie zagrożenia, musi: wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, zabrać dokumenty i niezbędne rzeczy, zaopiekować się bliskimi i zwierzętami domowymi, postępować zgodnie z instrukcjami ratowników i policji" – przekazało MSW Ukrainy na Twitterze.

Zagrożone powodzią są w ocenie resortu wsie Mykolaivka, Olhivka, Lyovo, Tyaginka, Poniativka, Ivanivka, Tokarivka, Poniativka, Prydniprovske, Sadov i częściowo miasto Chersoń.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Twitter