Obserwuj w Google News

Kolejny kraj Europy obawia się Rosji. Prezydent mówi o planie "ataków na budynki rządowe"

2 min. czytania
13.02.2023 12:31
Zareaguj Reakcja

Rosja posiada plany przewrotu w Mołdawii, które przewidują ataki dywersantów na budynki rządowe, w tym wzięcie zakładników, połączone z wykorzystaniem protestów opozycji – ostrzegła w poniedziałek prezydent Maia Sandu. Zaapelowała do parlamentu o zwiększenie uprawnień służb.

Rosja z planem przewrotu w Mołdawii
fot. AP POOL/Associated Press/East News

Rosja ma plan na dokonanie przewrotu w Mołdawii - ostrzegła w poniedziałek prezydent tego kraju Maia Sandu. Mołdawię wymienia się jako kolejne państwo, które może stać się celem agresji wojsk Putina. Niedawno możliwość interwencji zbrojnej w Mołdawii sugerował wprost szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Rosja ma plan na przewrót w Mołdawii? Prezydent ostrzega

Prezydent Mołdawii Maia Sandu, którą cytuje rosyjskojęzyczny mołdawski portal Newsmaker, stwierdziła, że plany Rosji przewidują doprowadzenie do zmiany władzy w Kiszyniowie. Dokumenty, dotyczące rosyjskich planów destabilizacji kraju, pochodzą m.in. od władz Ukrainy.

Redakcja poleca

Plan Kremla zakłada m.in. atak dywersantów na budynki rządowe i wykorzystanie protestów prorosyjskiej opozycji. Dodajmy, że Mołdawia posiada nieuregulowaną sprawę Naddniestrza – separatystycznej republiki nieuznawanej na świecie, ale wspieranej przez Rosję.

- Plan […] przewiduje dywersję z zaangażowaniem ludzi z przygotowaniem wojskowym, udających cywilów, do przeprowadzenia działań siłowych, ataków na budynki administracji państwowej i wzięcia zakładników - oświadczyła Sandu podczas konferencji prasowej. - Dokumenty, przekazane nam przez ukraińskich partnerów, zawierają konkretne miejsca i aspekty logistyczne organizacji tej działalności wywrotowej. Plan przewiduje również wykorzystanie obcokrajowców do udziału w tych działaniach. Są tam np. instrukcje, dotyczące zasad wjazdu do Mołdawii dla obywateli Rosji, Białorusi, Serbii i Czarnogóry – mówiła Sandu.

Mimo to znana z proeuropejskiego kursu Sandu prowadzi kraj w kierunku integracji z Unią Europejską oraz NATO. W związku z ujawnieniem planów Rosji prezydent Mołdawii zaapelowała do parlamentu o przyjęcie ustaw, które zwiększą uprawnienia Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (SIS) oraz prokuratury - "dla bardziej efektywnego przeciwdziałania ryzykom dla bezpieczeństwa kraju".

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP