Obserwuj w Google News

Prywatna armia Putina uznana za organizację przestępczą. "Do zniszczenia"

1 min. czytania
06.02.2023 16:03
Zareaguj Reakcja

Ukraiński parlament, Rada Najwyższa, uznał w poniedziałek 6 lutego rosyjską najemniczą firmę wojskową, Grupę Wagnera, za międzynarodową organizację przestępczą. Politycy zaapelowali do innych państw o podjęcie analogicznych decyzji.

Ukraina. Decyzja ws. Grupy Wagnera
fot. Darko Vojinovic/Associated Press/East News

Ukraina uznała Grupę Wagnera, najemną i prywatną armię Władimira Putina, za organizację przestępczą. O decyzji Kijowa poinformował 6 lutego Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy.

Ukraina. Prywatna armia Putina uznana za organizację przestępczą

"Przygotowujemy się do zniszczenia «Wagnera» jako części terroryzmu międzynarodowego" - napisał w serwisie Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, uznanie "Grupy Wagnera" za organizację terrorystyczną to "krok ku pociągnięciu do odpowiedzialności" osób z nią powiązanych.

26 stycznia administracja USA oficjalnie uznała Grupę Wagnera za transnarodową organizację przestępczą i objęła sankcjami podmioty z nią związane. Rada Najwyższa Ukrainy oczekuje, że w czasie mocnego wsparcia militarnego dla Kijowa ze strony państw Zachodu i NATO kolejne parlamenty podejmą podobne decyzje.

Redakcja poleca

Grupa Wagnera, nazywana najemną armią Władimira Putina, jest firmą powiązaną z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku jest objęta sankcjami UE za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i ukraińskim Donbasie. Żołnierze z Grupy Wagnera uczestniczyli w natarciach na Bachmut, czy Sołedar.

W inwazji na Ukrainę tzw. wagnerowcy stanowili dotąd jeden z najważniejszych komponentów rosyjskiej armii, działając na szczególnie trudnych odcinkach frontu.

RadioZET.pl/PAP/Telegram