Obserwuj w Google News

Nie żyje trzech nastolatków. Zostali publicznie rozstrzelani

1 min. czytania
07.12.2022 13:24
Zareaguj Reakcja

W Korei Północnej publicznie rozstrzelano dwóch nastolatków, którzy sprowadzali i rozpowszechniali filmy z Korei Południowej. Stracono również chłopaka, który zabił swoją macochę.

Korea Północna
fot. Ed Jones/AFP/East News (zdjęcie ilustracyjne)

O publicznych egzekucjach w Korei Północnej pisze m.in. brytyjski "Daily Mail". Choć doszło do nich w październiku, to zachodnie media dopiero teraz dowiedziały się o sprawie.

Dwaj nastolatkowe w wieku 16 i 17 lat zostali oskarżenie o nielegalne sprowadzanie oraz rozpowszechnianie (także za opłatą) filmów z Korei Południowej. Zatrzymano ich na bazarze, a zadenuncjował ich pracujący dla północnokoreańskich służb szpieg. Chłopcy mieli przy sobie nośniki z filmami.

Korea Płn. Publiczne egzekucje trojga nastolatków

Obaj zostali rozstrzelani przez pluton egzekucyjny na terenie lotniska w położonej blisko granicy z Chinami miejscowości Hyesan. Zdarzenie obserwowali okoliczni mieszkańcy, którzy zebrali się grupami na pasie startowym.

"Władze postawiły nastoletnich uczniów przed publicznością, skazano ich na śmierć i natychmiast rozstrzelano" - pisze "Daily Mail". Dodaje, że oprócz nich stracono również innego nastolatka, oskarżonego o zabicie swojej macochy.

Redakcja poleca

Jak podaje dziennik, młodzież przyłapana na obrocie filmami z zagranicy bądź na oglądaniu ich zwykle kierowana jest do dyscyplinarnych centrów pracy bądź wysyłana do karnych obozów wraz z rodzicami.

W tym wypadku zastosowaną jednak najsurowszą z dostępnych kar. Reżim w Pjongjangu stosuje bowiem publiczne egzekucje zwykle w celu "zastraszania ludzi, aby byli posłuszni, gdy władze obawiają się złamania zasad".

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Daily Mail