Obserwuj w Google News

"Kwestia Putina prawie zamknięta. Niektórzy znają nazwisko"

2 min. czytania
27.01.2023 09:27
Zareaguj Reakcja

Otoczenie Putina zaczyna zdawać sobie sprawę, że Rosja przegra wojnę – przekonywał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow w ukraińskiej telewizji Kanał 24. Jednym z dowodów mają być "ataki histerii z powodu ilości broni, jaką Ukraina otrzymuje z Zachodu". Tymczasem w Rosji coraz głośniej wybrzmiewa spór między liderami frakcji "wojennych": Jewgienijem Prigożynem oraz Igorem Girkinem.

Daniłow: Otoczenie Putina wie o porażce Rosji
fot. ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Rosja ugrzęzła w wojnie w Ukrainie – po porażkach pod Kijowem, Charkowem i utracie Chersonia wojska agresora skupiają się wyłącznie na utrzymaniu zdobyczy na południu oraz przejęciu Donbasu. W ostatnim z regionów trwają najcięższe walki.

W ocenie Ołeksija Daniłowa ludzie z najbliższego otoczenia Putina coraz mocniej zdają sobie sprawę, że Rosja nie ma perspektyw na wygranie wojny. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy stwierdził nawet, że trwają już poszukiwania następcy prezydenta Rosji.

Rosja. "Kwestia Putina prawie zamknięta. Niektórzy znają nazwisko" 

- Kwestia Władimira Putina w Rosji jest prawie zamknięta. Niektórzy już znają nazwisko osoby, która będzie tam po Putinie - wyjawił w rozmowie z Kanałem24. Nie ujawnił jednak szczegółów, kto może zostać następcą dyktatora.

Redakcja poleca

Daniłow stwierdził, że po niemal roku wojny zupełnie zmieniło się postrzeganie Ukrainy na świecie. - Teraz Ukraińcy udowodnili na polu bitwy, że są w stanie obronić swoją niepodległość i wolność - przekonywał Daniłow. Wskazał, że ważne w tym celu są decyzje państw Zachodu o militarnym wsparciu, takie jak ta o przekazaniu czołgów Leopard 2 i M1 Abrams.

ISW: Narasta spór Prigożyna i Girkina

W Rosji widać coraz więcej podziałów w sprawie prowadzonej wojny w Ukrainie. Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenił, że w ostatnim czasie narasta spór, a wręcz rywalizacja o wpływy, między Jewgienijem Prigożynem, kierującym Grupą Wagnera (najemną armią Putina, przyp.) oraz Igorem Girkinem, byłym dowódcą bojowników z Donbasu, krytykiem nieudolności armii Rosij. Według ISW rywalizacja dwóch apologetów wojny, jednocześnie krytykujących władze za jej przebieg, jest korzystna dla Władimira Putina.

Girkin skrytykował Prigożyna za "ambicje polityczne" i "niezwykle szkodliwą dla Rosji" działalność w mediach. Wcześniej oceniał, że bojownicy Wagnera są źle wykorzystywani na froncie przez kierownictwo wojskowe. Prigożyn odrzucił zarzuty dotyczące "ambicji politycznych" i zapewniał, że jego celem jest wyłącznie dobro Grupy Wagnera i "wykuwanie rosyjskiego patriotyzmu". Zaproponował również Girkinowi, by przyjechał na front i objął dowództwo jednego z oddziałów szturmowych.

"Prigożyn i Girkin – którzy są krytykami sposobu prowadzenia wojny przez prezydenta Władimira Putina – prawdopodobnie rywalizują o wpływy i patronat wśród prowojennych polityków, rozczarowanych przebiegiem wojny" – pisze ISW.

RadioZET.pl/PAP/24tv.ua