Obserwuj w Google News

"Nie możemy przyjąć całej nędzy tego świata". Bezpośrednie słowa Macrona

PAP
2 min. czytania
24.09.2023 22:35
Zareaguj Reakcja

Nie możemy przyjąć „całej nędzy tego świata”; Europa to kontynent, który robi najwięcej; my, Francuzi, robimy, co do nas należy, gościmy coraz więcej dzieci – oświadczył prezydent Emmanuel Macron w niedzielę wieczorem w wywiadzie dla stacji telewizyjnych TF1 i France 2.

Emmanuel Macron
fot. Pool/ABACA/Abaca/East News

- Musimy też być rygorystyczni, mamy hojny model społeczny i nie możemy przyjąć całej nędzy tego świata - powiedział Emmanuel Macron. Jak dodał: - Musimy odegrać naszą rolę jako Europejczycy i nie zostawiać Włochów samych sobie. Musimy mieć spójne podejście do imigracji wraz z krajami pochodzenia migrantów.

- Większość migrantów na Lampedusie pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej, gdzie kraje otrzymują pomoc rozwojową. Musimy powiedzieć: My wam pomagamy, ale wy musicie pomóc nam rozbić siatki przemytników – podkreślił prezydent.

Macron o migracji: "Trzeba zachować zdrowy rozsądek"

Zapytany o nową ustawę imigracyjną procedowaną we Francji, prezydent Macron zapewnił, że „trzeba zachować zdrowy rozsądek” i stworzyć prawo, które „dostosuje się do Europy”. "Istotą tego tekstu jest przyspieszenie naszych procedur i posiadanie skutecznej polityki (...), skuteczniejszego odsyłania osób, które nie mogą przebywać w kraju” - wyjaśnił.

- Nie możemy być hipokrytami, brakuje rąk do pracy w wielu zawodach, które zatrudniają ludzi bez pozwolenia na pracę i dokumentów – podkreślił Macron, sugerując, że sytuacja prawna tych osób, które posiadają kwalifikacje i pracują w sektorach, gdzie brakuje rąk do pracy, powinna zostać uregulowana.

Redakcja poleca

Bezwarunkowe wsparcie Ormian

Pytany o inne kwestie międzynarodowe, Macron ujawnił, że Francja podjęła decyzję o wycofaniu swojego ambasadora z Nigru i zakończenia współpracy wojskowej z tym krajem. Francuscy żołnierze opuszczą ziemię Nigru do końca bieżącego roku.

- Byliśmy na prośbę Nigru, Burkina Faso, Mali na ich terytorium, aby walczyć z terroryzmem. Kraje te zostały dotknięte zamachami stan” – przypomniał prezydent.

Macron udzielił również „bezwarunkowego” wsparcia Ormianom. „Będziemy nadal zapewniać wsparcie na poziomie humanitarnym i politycznym” – zapowiedział. „Francja jest dziś bardzo czujna w kwestii integralności terytorialnej Armenii. Rosja jest współwinna z Azerbejdżanem. Francja stanie u boku narodu ormiańskiego” – podkreślił szef państwa.

PAP/Katarzyna Stańko

Nie przegap