Obserwuj w Google News

"Nowa, zakazana broń". Alarmujące doniesienia po spotkaniu Kima z Szojgu

2 min. czytania
27.07.2023 12:21
Zareaguj Reakcja

Kim Dzong Un oprowadził rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu po wystawie nowej, zakazanej prawem międzynarodowym broni północnokoreańskiego reżimu – poinformowała w czwartek agencja KNCA. Szojgu jest pierwszym szefem resortu obrony Rosji w Korei Północnej od upadku ZSRR w 1991 roku.

Kim Dzong Un, Siergiej Szojgu
fot. PAP/EPA

Na zdjęciach opublikowanych przez reżimowe media widać różne rodzaje broni, w tym międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM) – takie jak Hwasong-18. Kim Dzong Un i Siergiej Szojgu przeszli również obok prawdopodobnie nowych dronów obserwacyjnych i ofensywnych, które nie zostały dotychczas publicznie zaprezentowane przez Północ. Drony wydają się być wzorowane na amerykańskim bezzałogowym samolocie obserwacyjnym Global Hawk – podaje południowokoreańska agencja Yonhap.

Associated Press/East News
fot. Associated Press/East News

Warto przypomnieć, że rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej przeprowadzania testów z rakietami balistycznymi i prób z bronią jądrową. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w dążeniach do stworzenia arsenału, który może stanowić realne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych.

Redakcja poleca

Kim Dzong Un spotkał się z Siergiejem Szojgu

Kim i Szojgu odbyli osobne spotkanie w środę, podczas którego omówili kwestie obronne w "serdecznej atmosferze przepełnionej wojowniczą przyjaźnią" – podała agencja KCNA. Obie strony "osiągnęły konsensus" w omawianych sprawach – dodała.

Siergiej Szojgu jest pierwszym rosyjskim ministrem obrony w Korei Północnej od czasu upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku. Spotkanie wzbudziło spekulacje, że obie strony mogły omówić kwestię dostarczenia północnokoreańskiej broni do Rosji. "Inspekcja arsenału przez Szojgu sugeruje akceptację Rosji dla północnokoreańskiego programu nuklearnego" – pisze agencja Reutera, cytując eksperta.

PAP/EPA
fot. PAP/EPA

– Osobista wycieczka dla Szojgu i jego gotowość do sfotografowania się z Kimem w jej trakcie jest dowodem na to, że Moskwa jest zadowolona z trwającej modernizacji nuklearnej Korei Północnej – powiedział Ankit Panda z amerykańskiego Carnegie Endowment for International Peace.

Biały Dom komentuje wizytę Szojgu

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby powiedział, że uwaga Rosji skierowana na Koreę Północną pojawia się w momencie, gdy Kreml jest coraz bardziej izolowany przez Zachód w związku z inwazją na Ukrainę i walczy o pozyskanie broni. – Nie jest tajemnicą, że […] Putin zwraca się do innych krajów o pomoc i wsparcie w wojnie w Ukrainie. Wiemy, że obejmuje to również kontakt z Koreą Północną – zauważył.

Biały Dom twierdzi, że reżim Kima nie tylko otwarcie popiera Rosję w wojnie z Ukrainą, ale wysłał broń, w tym pociski rakietowe, aby wesprzeć ją na froncie. Korea Północna jest jednym z niewielu krajów, które uznały niepodległość separatystycznych regionów Ukrainy i wyraziła poparcie dla ogłoszonej przez Rosję aneksji części Ukrainy. Z kolei rosyjscy oficjele w tych regionach omawiali możliwość pomocy północnokoreańskich pracowników w odbudowie regionu.

RadioZET.pl/PAP