Obserwuj w Google News

Papież jest już po operacji. Wydano pierwszy komunikat

2 min. czytania
07.06.2023 18:58
Zareaguj Reakcja

Watykan wydał pierwszy komunikat w sprawie operacji papieża Franciszka. Wiadomo, że głowa kościoła jest już swoim pokoju w klinice w Gemelli. Wciąż nie przekazano oficjalnych informacji dotyczących stanu zdrowia Ojca Świętego.

Operacja papieża
fot. PAP/EPA

Włoska agencja Ansa podała, że papież Franciszek jest już po operacji jamy brzusznej. Ojciec święty został już przewieziony do swojego pokoju na 10. piętrze rzymskiej kliniki Gemelli. Watykan wyjaśnił, że papież przeszedł zabieg laparotomii i operacji plastycznej jamy brzucha z powodu przepukliny. Wciąż oczekujemy na komunikat w sprawie stanu zdrowia 86-letniego Franciszka. 

Operacja papieża Franciszka

W środę papież Franciszek przeszedł operację jamy brzusznej w pełnym znieczuleniu. Po zakończeniu audiencji generalnej papież pojechał do rzymskiej kliniki Gemelli na zabieg chirurgiczny w związku z przepukliną, która tworzy się nad blizną po operacji. Dwa lata temu Franciszek przeszedł poważną operację jelit.

Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni przekazał dziennikarzom, że wczesnym popołudniem papież zostanie poddany w ogólnym znieczuleniu zabiegowi laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha. Wyjaśnił, że operacja została uzgodniona w minionych dniach przez zespół medyczny, opiekujący się Franciszkiem i jest konieczna z powodu "przepukliny rozetnej, która powoduje nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne".

Redakcja poleca

Jak dodał rzecznik, pobyt papieża w szpitalu potrwa kilka dni, aby umożliwić normalną kurację pooperacyjną i pełny powrót do zdrowia. To już trzeci jego pobyt w klinice Gemelli. W lipcu 2021 roku przeszedł tam poważną operację jelit. W tym roku na przełomie marca i kwietnia Franciszek był hospitalizowany z powodu zapalenia płuc.

Papież odwołał audiencje

Audiencje papieża Franciszka są odwołane do 18 czerwca - wynika z informacji przekazanych przez Prefekturę Domu Papieskiego. Wiadomość o odwołaniu wszystkich audiencji, specjalnych i generalnej, podała włoska diecezja Teramo-Atri, która otrzymała komunikat od Prefektury Domu Papieskiego. Na 17 czerwca zapowiadano wcześniej spotkanie papieża z delegacją tej diecezji.

Watykan poinformował, że hospitalizacja Franciszka potrwa pewną liczbę dni, aby papież mógł powrócić do zdrowia. W sobotę bez jego udziału na placu Świętego Piotra i na ośmiu placach w innych krajach odbędzie się światowe spotkanie na temat braterstwa. Ma w nim uczestniczyć około 30 laureatów Nagrody Nobla.

RadioZET.pl/PAP