Obserwuj w Google News

Putin stracił nad tym kontrolę? Zaskakujące słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ

1 min. czytania
13.03.2023 08:51
Zareaguj Reakcja

Putin w znacznym stopniu utracił kontrolę nad przestrzenią informacyjną w Rosji - informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną. Według think tanku potwierdzają to ostatnie wypowiedzi rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej.

Maria Zacharowa
fot. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, Russian Foreign Ministry Press Service via AP/East News

Jak informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa potwierdziła na sobotnim forum w Moskwie (które poświęcone było tematyce "wojny informacyjnej"), że w ścisłym kręgu kremlowskim trwa walka wewnętrzna.

Putin traci kontrolę nad przestrzenią informacyjną? To miała powiedzieć Zacharowa

Miała także powiedzieć, że Kreml odstąpił od scentralizowanej kontroli nad rosyjską przestrzenią informacyjną i wszystko wskazuje na to, że prezydent Władimir Putin nie jest w stanie tego rozwiązać.

Redakcja poleca

Według Instytutu wypowiedź Zacharowej potwierdza „kilka tez stawianych od dawna” przez ISW: że „na Kremlu trwa walka między kluczowymi postaciami ścisłego kręgu Putina", że "Putin w znacznej mierze stopniowo przekazał rosyjską przestrzeń informacyjną różnym quasi-niezależnym graczom" i że "najwyraźniej nie jest w stanie podjąć zdecydowanych działań, by odzyskać nad nią kontrolę”.

ISW podkreśla również, że nie jest jasne, dlaczego Zacharowa – która jest doświadczoną rzeczniczką – otwarcie poruszyła te problemy na forum publicznym.

- Być może specjalnie po raz pierwszy bezpośrednio podjęła te kwestie, by ostudzić oczekiwania rosyjskich nacjonalistycznych blogerów militarnych odnośnie obecnych zdolności Kremla do zwiększenia spójności wspólnej narracji lub nawet wspólnej polityki - ocenia amerykański think-tank.

RadioZET.pl/PAP