Obserwuj w Google News

Rosja szykuje kolejną prowokację. Tego rodzaju broni mogą użyć wojska Putina

1 min. czytania
27.05.2023 20:11
Zareaguj Reakcja

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w sobotę, że przechwycone rozmowy Rosjan świadczą, iż przygotowują oni prowokację dotyczącą broni chemicznej. Celem tych działań - według HUR - miałoby być zrzucenie odpowiedzialności na stronę ukraińską.

Rosja
fot. PAP/EPA/Sputnik/Kremlin Pool Photo

Władimir Putin i podległe mu siły planują wobec Ukrainy prowokację z wykorzystanie broni chemicznej? Tak twierdzi wywiad naszych zachodnich sąsiadów. Służby powołują się na dialogi między Rosjanami, które przechwycono w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy.

Ukraina: Rosja planuje prowokację z użyciem broni chemicznej

W nagraniach, które opublikował HUR w serwisie Telegram mowa jest o "możliwym zrzuceniu broni chemicznej". Wywiad ostrzegł, że skutkiem prowokacji będą ofiary wśród oddziałów rosyjskich, a ślady takiego ataku chemicznego Rosjanie wykorzystają jako fałszywy dowód przeciwko Ukrainie. "Ukraina nie stosuje broni chemicznej!" - zapewnił HUR.

W piątek HUR ostrzegał przed możliwą prowokacją Rosjan na terenie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Miałaby ona polegać na imitacji awarii i zrzuceniu na Ukrainę odpowiedzialności za rzekomy atak na siłownię.

Redakcja poleca

Według wywiadu celem tej operacji byłoby sprowokowanie wspólnoty międzynarodowej do przeprowadzenia szczegółowego śledztwa, podczas którego doszłoby do wstrzymania wszystkich działań bojowych. Rosjanie w ten sposób mogliby wzmocnić wojska przed oczekiwaną kontrofensywą ukraińską.

RadioZET.pl/PAP/Telegram