Obserwuj w Google News

Skandal z udziałem Zełenskiego. Nazista okrzyknięty "bohaterem Kanady i Ukrainy"

2 min. czytania
25.09.2023 13:55
Zareaguj Reakcja

Prezydent Wołodymyr Zełenski pojawił się w kanadyjskim parlamencie, gdzie doszło do głośnego skandalu. Podczas wizyty parlamentarzyści nagrodzili owacją na stojąco 98-letniego Jarosława Hunkę, który - jak się później okazało - w czasie II wojny światowej służył w nazistowskiej dywizji SS. Spiker kanadyjskiego parlamentu Antony Rota, który był inicjatorem owacji dla Hunki, wyjaśnił, że nie był świadomy przeszłości 98-latka.

Zełenski w Kanadzie
fot. Doyle Patrick/CP/ABACA/Abaca/East News

Podczas wizyty w Ameryce Północnej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pojawił się m.in. w kanadyjskim parlamencie, gdzie wygłosił żarliwe przemówienie. Doszło tam również do niemałego skandalu, który opisują media na całym świecie. 

Kanada. Skandal z udziałem Zełenskiego. Owacje dla nazisty

Mowa o owacji na stojąco, którą parlament, wraz z Zełenskim i kanadyjskim premierem Justinem Trudeau nagrodził owacją na stojąco 98-letniego ukraińskiego emigranta Jarosława Hunkę - ten w czasie II wojny światowej walczył przeciwko sowieckiej Rosji. 

Hunka został nazwany "bohaterem Kanady i Ukrainy" - prawda, jak się okazało, była zgoła inna. Ivan Katchanovski z uniwersytetu w Ottawie zamieścił w mediach społecznościowych wpis, z którego wynika, że Hunka w rzeczywistości służył w nazistowskiej dywizji SS Galizien.

Redakcja poleca

"To doprawdy niewiarygodne. Weteran dywizji SS Galizien został nazwany przez przewodniczącego kanadyjskiego parlamentu ukraińskim i kanadyjskim bohaterem. Otrzymał też podziękowania za jego służbę. Czy ktoś w parlamencie lub sam Zełenski zdawał sobie sprawę, że służył w dywizji Waffen SS?" - napisał Katchanovski na Twitterze. 

Spiker kanadyjskiego parlamentu przeprasza

Profil The Canada Files zamieścił z kolei następujący wpis: "Agencja AP potwierdza, że 98-letni weteran nagrodzony owacjami na stojąco przez kanadyjski parlament to Jarosław Hunka, który walczył w 14, dywizji Waffen SS. Kanadyjski parlament nagrodził owacją na stojąco jawnego nazistowskiego kolaboranta".

Do sprawy odniósł się spiker kanadyjskiego parlamentu Antony Rota, który był inicjatorem owacji dla Hunki. Wyjaśnił, że nie był świadomy przeszłości 98-latka. - Chcę jasno powiedzieć, że nikt, łącznie z kolegami parlamentarzystami i delegacją ukraińską, nie był świadomy moich zamiarów ani uwag. Szczególnie chcę przeprosić społeczność żydowską w Kanadzie i na całym świecie - oświadczył.

Nie przegap