Obserwuj w Google News

Śledztwo ws. rosyjskich zbrodni w kropce. Zaskakujące doniesienia mediów

PAP
2 min. czytania
01.06.2023 19:41
Zareaguj Reakcja

Pentagon blokuje współpracę USA z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie - poinformowała w czwartek telewizja NBC News. Waszyngton obawia się, że Trybunał w przyszłości może wszcząć postępowanie przeciw amerykańskim żołnierzom walczącym poza granicami kraju.

Wojna w Ukrainie
fot. Alexei Alexandrov/Associated Press/East News (ilustracyjne)

Pentagon blokuje zabiegi administracji prezydenta USA Joe Bidena, by udostępnić MTK informacje dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie - powiedziała w środę Beth Van Schaack, ambasador misji specjalnej Departamentu Stanu USA ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Podczas wysłuchania przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA Van Schaack zapytana, czy to Pentagon "nie współpracuje" w sprawie śledztwa dotyczącego zbrodni wojennych Rosjan odparła, że tak.

Redakcja poleca

Wojna w Ukrainie. Media: Pentagon utrudnia śledztwo ws. zbrodni Rosjan

Ambasador argumentowała, że dzielenie się ważnymi informacjami z MTK nie narazi amerykańskich żołnierzy na żadne ryzyko prawne. - Powiem od razu, że będąc głównym dyplomatą do spraw międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości, podjęłabym wszelkie wysiłki, aby zapewnić, że nikt z (wojskowego - red.) personelu USA nie stanie przed MTK - dodała Van Schaack.

Prokurator MTK Karim Khan wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie, na początku marca 2022 roku. Rekomendacje dotyczące tego postępowanie wydało 39 państw. Śledztwo obejmuje zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości lub ludobójstwa dokonane na Ukrainie.

NBC News przypomina, że gdy w 2017 roku MTK wszczął postępowanie w sprawie ewentualnych zbrodni popełnionych przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, administracja ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa odmówiła współpracy i nałożyła sankcje na prokurator MTK Fatou Bensoudę.

RadioZET.pl/PAP