Obserwuj w Google News

Tragedia na studenckich otrzęsinach. 20-letni student zmarł. Zmuszali go do okropnych rzeczy

2 min. czytania
26.05.2023 14:57
Zareaguj Reakcja

Sąd w Antwerpii skazał w piątek na prace społeczne osiemnastu członków stowarzyszenia studenckiego Reuzegom w Leuven w północnej części kraju za spowodowanie śmierci 20-letniego Sandy Dia podczas otrzęsin. Student był zmuszany m.in. do jedzenia myszy, picia oleju rybnego i był polewany zimną woda. Zmarł w wyniku zatrucia oraz wychłodzenia organizmu.

Nie żyje 20-letni student. Zapadł wyrok w głośnej sprawie
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na początku grudnia 2018 roku Sanda Dia, który był studentem katolickiego uniwersytetu w Leuven (KU Leuven), brał udział w wielodniowych otrzęsinach zorganizowanych przez stowarzyszenie studenckie Reuzegom. Jak relacjonowały belgijskie media, impreza wymknęła się spod kontroli.

20-latek zmarł podczas studenckich otrzęsin. Zmuszano go m.in. do jedzenia myszy

Studentów zmuszano m.in.do upijania się do nieprzytomności, kazano im również wykopać w lesie dół, w którym musieli m.in. jeść myszy, złote rybki oraz pić litry oleju roślinnego. Byli także polewani zimną wodą. Otrzęsiny zakończyły się tragicznie dla 20-latka, który stracił przytomność i zmarł dwa dni później w szpitalu.

Redakcja poleca

Z akt sądowych wynika, iż zgon nastąpił w wyniku zatrucia oraz wychłodzenia organizmu. Śmierć studenta odbiła się szerokim echem w Belgii również dlatego, że ofiarą był czarnoskóry student, a oskarżonymi biali mężczyźni, głównie synowie prawników, polityków i lekarzy.

W piątek sąd w Antwerpii uznał osiemnastu członków stowarzyszenia za winnych nieumyślnego zabójstwa oraz poniżającego traktowania, uniewinnił ich jednak z zarzutu podania szkodliwych substancji. Sędzia wymierzył im karę prac społecznych w wymiarze od 225 do 300 godzin. Skazani muszą również zapłacić grzywnę od 250 do 400 euro. Prokuratura domagała się kar od 18 do 50 miesięcy więzienia.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP