Obserwuj w Google News

Uśmiech Bidena i ważne zapowiedzi. Pierwsze spotkanie przywódców USA i Chin

1 min. czytania
14.11.2022 11:30
Zareaguj Reakcja

Prezydent Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping uścisnęli sobie dłonie na początku szczytu G20 na Bali w Indonezji. To ich pierwsze spotkanie “twarzą w twarz”. 

Joe Biden i Xi Jinping w Indonezji
fot. Alex Brandon/Associated Press/East News

Joe Biden z uśmiechem powitał we wtorek Xi. - Dobrze cię widzieć - odpowiedział mu chiński przywódca. Prezydent USA stwierdził, że ma nadzieję uniknąć konfliktu między USA i Chinami. Natomiast Xi zapewnił, że jest gotowy na “szczerą rozmowę” z Bidenem ws. strategicznych kwestii.

Jest to pierwsze spotkanie obu przywódców. Do tej pory rozmawiali tylko zdalnie. Biden powiedział, że nie da się zastąpić bezpośredniego kontaktu, gdy dwaj prezydenci w końcu spotkali się "twarzą w twarz".

Redakcja poleca

Biden spotkał się z Xi w Indonezji na G20

- Świat znalazł się na rozdrożu - mówił Xi. Przywódca Chin dodał, że społeczność międzynarodowa oczekuje, że Pekin i Waszyngton w odpowiedni sposób podejdą do problemów w relacjach między obu państwami.

W podobnym tonie wypowiedział się Biden. Prezydent USA zapewnił, że chce, aby istniejące różnice i rywalizacja nie "przekształciły się w konflikt". Rozmowa ma potrwać około 2 godziny.

RadioZET.pl/AFP