Obserwuj w Google News

Zatruty alkohol trafił na rynek. Kilkadziesiąt osób nie żyje

1 min. czytania
07.06.2023 16:45
Zareaguj Reakcja

Kilkadziesiąt osób nie żyje, a drugie tyle przebywa w szpitalach po zatruciu alkoholem, który trafił na rosyjski rynek. Wiadomo, że jego producent, 32- letni Anar Gusejnow został aresztowany na dwa miesiące. Służby skonfiskowały 23 tysiące litrów skażonego trunku - wykryto w nim alkohol metylowy oraz maślan etylu.

Zatruty alkohol w Rosji
fot. DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News

Co najmniej 30 osób zmarło, a kilkadziesiąt przebywa w szpitalach po wypiciu zatrutego alkoholu, który trafił na rosyjski rynek. Wiadomo, że wszystkie ofiary spożywały niskoalkoholowy napój marki Mister Cydr. Producentem jest 32-letni Anar Gusejnow, który był już wcześniej karany za obrót alkoholem bez odpowiednich zezwoleń. Wiadomo, że został aresztowany na dwa miesiące. 

Z doniesień rosyjskich mediów wynika, że najwięcej ofiar odnotowano w położonym w europejskiej części Rosji obwodzie ulianowskim, ale doniesienia o zatruciach i zgonach płyną też z obwodów samarskiego, penzeńskiego i Republiki Udmurcji. 

Fala zgonów po wypiciu zatrutego alkoholu. Zawierał substancję do olejków zapachowych

Tamtejsze służby skonfiskowały do tej pory około 23 tys. litrów zatrutego alkoholu. Badania wykazały, że zawiera alkohol metylowy oraz maślan etylu - substancję o woni ananasa, która wykorzystywana jest najczęściej do produkcji olejków zapachowych. 

To nie pierwszy raz, gdy z Rosji płyną doniesienia o zgonach i zatruciach spowodowanych piciem skażonego alkoholu. W ostatnich latach głośno było o fali zgonów w Irkucku na Syberii, gdy pod koniec 2016 roku w ciągu kilku dni ponad 70 osób zmarło po wypiciu płynu do kąpieli produkowanego na bazie głogu.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP