Obserwuj w Google News

Zełenski zwołuje pilną naradę. "Poziom krytyczny za 5 godzin"

1 min. czytania
06.06.2023 08:15
Zareaguj Reakcja

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego. Rozpoczęła się ewakuacja okolicznych miejscowości.

Zełenski
fot. Facebook.com/zelenskiy.official/Rex Features/East News

O wyznaczeniu nadzwyczajnego posiedzenia RBNiO poinformował szef rady Ołeksij Daniłow - podał portal Ukraińska Prawda. Z doniesień ukraińskich agencji informacyjnych wynika, że w zbiorniku kachowskim na Dnieprze spada poziom wody w związku z wysadzeniem tamy.

Rosja wysadziła zaporę na Dnieprze. "Terroryści nie zdołają zatrzymać Ukrainy"

Wysadzając zaporę na Dnieprze, Rosjanie potwierdzają przed całym światem, że trzeba ich wypędzić z każdego zakątka Ukrainy, bo tam, gdzie są, wykorzystują tereny okupowane do stosowania terroru - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dodał następnie: "Tylko zwycięstwo Ukrainy przywróci bezpieczeństwo". Zapewnił, że "terroryści nie zdołają zatrzymać Ukrainy - ani wodą, ani pociskami rakietowymi".

Redakcja poleca

Ewakuacja mieszkańców

Władze obwodu chersońskiego ogłosiły ewakuację mieszkańców zagrożonych zalaniem terenów i ostrzegły, że za pięć godzin woda osiągnie poziom krytyczny.

„Rosyjska armia dokonała kolejnego aktu terroru – wysadziła Kachowską Elektrownię Wodną. Za pięć godzin woda osiągnie poziom krytyczny” – oświadczył szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin.

Według MSW Ukrainy po wysadzeniu zapory elektrowni w Nowej Kachowce w strefie zagrożonej zalaniem znajduje się co najmniej 10 miejscowości na prawym, zachodnim brzegu Dniepru. Są to: Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo miasto Chersoń.

RadioZET.pl/PAP