Obserwuj w Google News

W sklepach ciągle groza. O tyle naprawdę wzrosły ceny

3 min. czytania
19.10.2023 11:44
Zareaguj Reakcja

Analiza blisko 73 000 cen detalicznych wykazała, że we wrześniu 2023 codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 10,1 procent rok do roku. W tym samym okresie inflacja wyliczana przez GUS spadła do 8,2 procent.

kobieta wybierająca produkty w sklepie
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja spadła do jednocyfrowego poziomu, pokonaliśmy grozę – oświadczył Adam Glapiński, prezes NBP, na konferencji prasowej. Z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” wynika, że dynamika wzrostu cen doświadczanych podczas codziennych zakupów spowolniła. Cudów jednak nie było - ale większość podstawowych produktów wciąż kosztuje coraz więcej.

W sklepach znowu drożej. Na froncie drożyzny są dodatki spożywcze

Jak wynika z najnowszego raportu pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito, we wrześniu bieżącego roku codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 10,1 procent rdr. W sierpniu br. ceny rdr. wzrosły o 12,4 procent, w lipcu – o 15,5 procent, a w czerwcu – o 18,1 procent. Zatem widać, że dynamika wzrostu cen kolejny miesiąc z rzędu spada, ale wzrosty wciąż utrzymują się na dwucyfrowym poziomie.

Oglądaj

Na „froncie” drożyzny znalazły się dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy), które podrożały o 32,2 procent rok do roku. W czołówce widać też chemię gospodarczą ze wzrostem rok do roku na poziomie 25,1 procent, art. dla dzieci – 16,6 procent, słodycze i desery – 13,6 procent, a także warzywa – 13,5 procent. W sumie na 17 monitorowanych kategorii 15 poszło w górę rdr. Mocny spadek cen w relacji rocznej odnotowały art. tłuszczowe – o 21,2 procent rdr. Na niewielkim minusie znalazł się też nabiał – 0,7 procent.

– Gorący okres przedwyborczy był czasem wielu obietnic i powodem obniżenia cen paliw oraz stóp procentowych. Niektóre z tych działań przełożyły się na decyzje producentów i przyczyniły się do mniejszych podwyżek cen ich produktów. Jednak nadal jesteśmy w trendzie wzrostu cen, choć już nie o 50 procent rok do roku, a średnio o 10-20 procent rdr. – podsumowała dr Justyna Rybacka z Uniwersytetu WSB Merito.

Redakcja poleca

Według raportu, w większości analizowanych kategorii wzrosty cen w relacji rocznej były jednocyfrowe – od 1,1 procent do aż 32,2 procent rdr. Ten najwyższy zanotowały dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy). W sierpniu zdrożały znacznie mniej, bo o 24,3 procent rdr. – Na wyniki dodatków spożywczych wpływają ceny energii, surowców oraz opakowań. A w przypadku tych dóbr nie możemy spodziewać się spadków. W obliczu zwiększonych kosztów produkcji, wytwórcy podwyższają ceny swoich towarów, zwłaszcza tych o dłuższym terminie przydatności – dodała dr Rybacka.

Na drugiej pozycji w rankingu drożyzny znalazła się chemia gospodarcza ze wzrostem o 25,1 procent rdr. Poprzednio zdrożała o 26,3 procent rdr. i była pierwsza w zestawieniu. Trzecie miejsce zajęły art. dla dzieci ze średnią podwyżką o 16,6 procent rdr. W sierpniu zdrożały o 19,5 procent rdr. Słodycze i desery podrożały średnio o 13,6 procent rdr. Ceny warzyw wzrosły średnio o 13,5 procent.

– W najbliższych miesiącach, a nawet i kwartałach, nie można liczyć na obniżki cen w sklepach. Większość kosztów codziennych zakupów już nigdy nie wróci do poziomu sprzed wybuchu inflacji. Z pewnością najbardziej będą drożały artykuły, których koszty produkcji są mocniej związane z cenami energii i paliw. Wysokie ceny gazu, energii elektrycznej i paliw bezpośrednio przełożą się na koszty zakupów w sklepach detalicznych – podsumował dr Robert Orpych.

Nie przegap