Nadchodzi burza słoneczna. Kiedy nastąpi i jakie niesie skutki?

30.07.2019 12:58
Burza słoneczna
fot. Youtube/NASA Goddard

31 lipca lub 1 sierpnia odczujemy skutki burzy słonecznej. Poza ciekawym zjawiskiem podobnym do zorzy polarnej możemy odczuć poważne konsekwencje.

Naukowcy NASA wieszczą, że burza słoneczna uderzy w Ziemię ostatniego dnia lipca lub w pierwszy dzień sierpnia. Zjawisko, znane również jako burza magnetyczna, sprowadza się do nagłej zmiany kierunku wiatru słonecznego.

Zobacz także

Dla Ziemi ma to istotne konsekwencje. Przez wiatr słoneczny zmienia się również pole magnetyczne naszej planety. Na skutek czego możemy spodziewać się utraty zasięgu w telefonach, nawigacji GPS czy telewizji satelitarnej. Mocna burza słoneczna może wpłynąć na przeciążenia sieci, a tym samym awarie prądu.

Burza słoneczna — jakie niosła skutki dla ludzkości?

Najmocniej odczuwalną burzę słoneczną datuje się na 1859 rok. W wyniku zjawiska tracono łączność telegraficzną, o czym pisano w ówczesnej prasie. Słabsze zaburzenia magnetyzmu zarejestrowano 1921 i 1960 r. Burza słoneczna zakłócała wówczas odbiór transmisji radiowych na całym świecie. Z kolei w wyniku burzy słonecznej w 1989 roku zabrakło prądu w kanadyjskim Quebecu, co boleśnie odczuło ponad 6 milionów ludzi.

RadioZET.pl/Tech.wp/Antyradio.pl/Wikipedia.org