Oceń
Wizerunek Jezusa Chrystusa powstał dzięki wykorzystaniu algorytmu sztucznej inteligencji (AI). To nie pierwsza tego typu praca w wykonaniu fotografa Basa Uterwijka z Holandii. W przeszłości opracował on ultrarealistyczne portrety innych ważnych postaci historycznych, m.in. Elżbiety I Tudor czy Napoleona Bonaparte. Dopiero jednak wizerunek Chrystusa miał się okazać poważnym wyzwaniem.
Fotograf Bas Uterwijk wyjaśnia, że wykorzystanie sztucznej inteligencji do przygotowania tego typu wizerunków oznacza w praktyce algorytmy uczenia maszynowego. System musi zostać "nakarmiony" mnóstwem danych, aby móc stworzyć maksymalnie realistyczny obraz.
Tak wyglądał Jezus Chrystus? Sztuczna inteligencja opracowała ultrarealistyczny portret
Jakie to dane? Bas podkreśla, że w tym przypadku konieczne były zdjęcia rodowitych Izraelczyków, a z drugiej strony obrazy sakralne. Z odpowiednio licznej i wiarygodnej mieszanki informacji sztuczna inteligencja mogła stworzyć zupełnie nowy portret.
Fotograf napisał w mediach społecznościowych, że w stworzeniu tego ultrarealistycznego portretu pomogło mu oprogramowanie Artbreeder, wykorzystujące sieć neuronową przeszkoloną na zdjęciach i obrazach tysięcy ludzkich twarzy.
Aplikacja Artbreeder, korzystając z ogromnej liczby źródeł, tworzy obraz w zsyntetyzowanej wersji, kierując się dodatkowo artystycznymi decyzjami autora pracy.
Bas Uterwijk przygotował także drugie zdjęcie przedstawiające Jezusa w bardziej znanej nam, sakralnej wersji. Efekty jego prac robią kolosalne wrażenie.
RadioZET.pl/ Tech.wp/ Spidersweb.pl/ Bored Panda
Oceń artykuł