Obserwuj w Google News

NASA wybuduje elektrownię atomową na Księżycu. Pierwszy reaktor za 6 lat

2 min. czytania
22.11.2020 18:52
Zareaguj Reakcja

NASA wybuduje małą elektrownię atomową na Księżycu. Pierwszy reaktor miałby pojawić się tam już za 6 lat. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna będzie prywatna firma – NASA ma ogłosić wykonawcę w przyszłym roku.

NASA
fot. Icon / BIG/Ferrari Press/East News

NASA zamierza wybudować elektrownię atomową na Księżycu. Wykonawcą ma być prywatne przedsiębiorstwo, które Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej wyłoni w przyszłym roku. Inicjatywa ta wiąże się z podejmowanym przez NASA programem Artemis – astronauci chcą do 2024 r. wysłać na Księżyc pierwszą kobietę. Naukowcy jednak chcą zwiększyć częstotliwość lotów i obecności ludzi na naszym satelicie. Plan może dojść do skutku, jeżeli przyszła baza NASA na Księżycu będzie miała źródło zasilania. W tym celu właśnie na Księżycu ma powstać mała elektrownia atomowa.

Sensacyjne doniesienia NASA. Na Księżycu potwierdzono obecność wody

Według doniesień CNBC, agencja planuje budowę pierwszego reaktora już za 6 lat – w 2026 r. Konstrukcja ma powstać jeszcze na Ziemi, tutaj też mają być przeprowadzone testy. Strategia ta umożliwi szybszą realizację całego przedsięwzięcia. Wybudowany reaktor miałby być wysłany na orbitę księżycową, a później w lądowaniu opuszczony na powierzchnię Księżyca. Jego uruchomienie mogłoby nastąpić bezpośrednio po dotarciu na satelitę.

NASA wybuduje elektrownię atomową na Księżycu

Reaktor  ma mieć moc 10 kW, co wiąże się z możliwością zasilenia energią około czterech domów jednorodzinnym. Pierwszy rok funkcjonowania reaktora ma mieć charakter eksperymentalny – jeżeli konstrukcja się sprawdzi, wówczas liczba reaktorów na Księżycu ma zostać zwiększona. Wtedy mogłaby powstać elektrownia atomowa, umożliwiająca uruchomienie pierwszej bazy NASA na Księżycu. W sieci można zobaczyć zdjęcia projektu tzw. "domów księżycowych".

Przedsięwzięcie ma wykonać prywatna firma. NASA nakreśliła strategię i zaprosiła do współpracy przedsiębiorstwa. Zgłosiły się łącznie 22 firmy, spośród których zostaną wyłonione konkretne podmioty, odpowiedzialne za określone zadania w ramach przyszłych przetargów. Pierwszy z nich, dotyczące właśnie budowy pierwszego reaktora, wystartuje już w przyszłym roku. Jak podkreślają zagraniczne media, jeżeli plan agencji się powiedzie NASA rozważy budowę podobnych elektrowni nawet na Marsie.

EN_01448123_0004
fot.

fot. Icon / BIG/Ferrari Press/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/cnbc.com/gazeta.pl