Zamknij

Noc Perseidów już dziś. Na niebie kumulacja spadających gwiazd

12.08.2020 19:11
Noc Perseidów 2020
fot. Shuttertstock

Dzisiejsza noc przyniesie kumulację „spadających gwiazd” z roju Perseidów. Przy sprzyjającej aurze dostrzeżemy je praktycznie z całej Polski. Im wyżej i dalej od sztucznego światła, tym lepiej dla obserwujących.

Noc Perseidów 2020. Kumulacja „spadających gwiazd” nastąpi dzisiejszej nocy. Szanse na obserwacje niecodziennych łun na niebie są spore – w Polsce spodziewać się możemy niewielkiego zachmurzenia.

Przemykające na niebie Perseidy to nic innego jak spalające się w atmosferze ziemi meteoryty. Maksimum ich aktywności przypada w tym roku na 12 sierpnia.

Noc Perseidów 2020. O której oglądać spadające gwiazdy na niebie?

Dla fanów astronomii, ale i obserwatorów nieba będzie to niezwykłą gratka. Deszcz meteorów będzie najlepiej widoczny w miejscach zaciemnionych, a więc z dala od rozświetlonych metropolii.

Zobacz także

Podkreślmy, że do podziwiania nocy Perseidów nie potrzeba specjalnych teleskopów ani nawet lornetek. W Polsce noc spadających gwiazd najlepiej obserwować od około godziny 21.00 w środę aż do świtu 

W ciągu roku aktywnych jest wiele rojów meteorów, o różnej intensywności. Te zwane Perseidami należą do najintensywniejszych. Ich spalaniu w atmosferze Ziemi towarzyszy tworzenie się tzw. ogona.

Rój Perseidów znany jest ludzkości od starożytności. Szybko spadające białe meteory pozostawiają przez chwilę charakterystyczne smugi na niebie. Pojawiają się grupami po 6-15 w ciągu kilku minut.

RadioZET.pl/PAP