,

Noc Perseidów już dziś. Na niebie kumulacja spadających gwiazd

12.08.2020 19:11

Dzisiejsza noc przyniesie kumulację „spadających gwiazd” z roju Perseidów. Przy sprzyjającej aurze dostrzeżemy je praktycznie z całej Polski. Im wyżej i dalej od sztucznego światła, tym lepiej dla obserwujących.

Noc Perseidów 2020
fot. Shuttertstock

Noc Perseidów 2020. Kumulacja „spadających gwiazd” nastąpi dzisiejszej nocy. Szanse na obserwacje niecodziennych łun na niebie są spore – w Polsce spodziewać się możemy niewielkiego zachmurzenia.

Przemykające na niebie Perseidy to nic innego jak spalające się w atmosferze ziemi meteoryty. Maksimum ich aktywności przypada w tym roku na 12 sierpnia.

Noc Perseidów 2020. O której oglądać spadające gwiazdy na niebie?

Dla fanów astronomii, ale i obserwatorów nieba będzie to niezwykłą gratka. Deszcz meteorów będzie najlepiej widoczny w miejscach zaciemnionych, a więc z dala od rozświetlonych metropolii.

Zobacz także

Podkreślmy, że do podziwiania nocy Perseidów nie potrzeba specjalnych teleskopów ani nawet lornetek. W Polsce noc spadających gwiazd najlepiej obserwować od około godziny 21.00 w środę aż do świtu 

W ciągu roku aktywnych jest wiele rojów meteorów, o różnej intensywności. Te zwane Perseidami należą do najintensywniejszych. Ich spalaniu w atmosferze Ziemi towarzyszy tworzenie się tzw. ogona.

Rój Perseidów znany jest ludzkości od starożytności. Szybko spadające białe meteory pozostawiają przez chwilę charakterystyczne smugi na niebie. Pojawiają się grupami po 6-15 w ciągu kilku minut.

RadioZET.pl/PAP