,

Nowy gatunek nietoperza odkryty w Polsce. Znaleziono go w ruinach zamku

06.10.2020 16:45

W Polsce odkryto nowy gatunek nietoperza - Miniopterus schreibersii. Wyniki badań prowadzonych od 2015 roku potwierdziły, że występuje on także w naszym kraju.

nowy gatunek nietoperza w Polsce
fot. Merlin D. Tuttle /EAST NEWS

Nietoperz Miniopterus schreibersii to gatunek śródziemnomorski. Do tej pory granicą jego występowania była Słowacja. Polscy chiropterolodzy opublikowali jednak wyniki badań w prowadzonych w latach 2015-2020, z których jasno wynika, że nietoperz rozszerzył swoje występowanie także na Polskę.

Warto zauważyć, że Miniopterus schreibersii został po raz pierwszy zaobserwowany w naszym kraju w 2015 roku. Od tego czasu chiropterolodzy dr Krzysztof Piksa i Wojciech J. Gubała prowadzili szczegółowe badania, których efektem jest potwierdzenie występowania nowego gatunku nietoperza w Polsce.

Nowy gatunek nietoperza znaleziony w Polsce. To Miniopterus schreibersii

Miniopterus schreibersii jak dotąd występował przede wszystkim w Afryce Północnej, południowej Europie oraz ciepłych regionach zachodniej części naszego kontynentu.

BatsLife
fot. BatsLife

Pod koniec XX wieku jego populacja w Europie spadła, a obecnie jest on przedstawiany jako "bliski zagrożenia" wymarciem. Winę za spadającą populację nietoperza ponosi przede wszystkim człowiek i wykorzystywanie pestycydów. Gatunek został objęty konwencją bońską (EUROBATS) i konwencją berneńską, w częściach zasięgu występowania, w których mają one zastosowanie.

Miniopterus schreibersii został znaleziony w Polsce w 2015 roku na zamku w Rożnowie w małopolsce. Według naukowców okolice Dunajca, w których znajdują się liczne jaskinie i ruiny, to miejsce wręcz idealne do dalszej ekspansji tego gatunku.

Zobacz także

Wszystkie gatunki nietoperzy występujące w Polsce podlegają ścisłej ochronie.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Polsat News/ Gazeta Wyborcza