Obserwuj w Google News

Lot Falcon 9 odwołany. Rakieta Elona Muska nie poleci z powodu pogody

1 min. czytania
27.05.2020 22:30
Zareaguj Reakcja

Z powodu niesprzyjającej pogody start amerykańskiej rakiety Falcon 9 nie odbędzie się w środę z powodu niesprzyjającej pogody. Najbliższy możliwy termin na ponowny start to sobota. Rakieta ma wynieść na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami.

Space X
fot. You Tube screen

W środę po raz pierwszy od blisko 10 lat z terenu USA wystartować miała  załogowa misja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z przylądku Canaveral na Florydzie rakieta Falcon 9, którą wyprodukowało Space X Elona Muska, wynieść miała amerykańskich astronautów: Roberta Behnkena i Douglasa Hurley'a. Rakieta miała być także widoczna nad Polską, a transmisję z tego wydarzenia mieliśmy śledzić w sieci. 

Start zaplanowano na 16.33 wschodnioamerykańskiego czasu letniego (EDT), czyli 22.33 czasu polskiego. Niestety, już wiadomo, że lot nie dojdzie do skutku. A przynajmniej nie w środę. 

Oglądaj

Informację potwierdziła NASA. Decyzję o odwołaniu procedury startu podjęto ze względów bezpieczeństwa z powodu przekraczających normy wyładowań atmosferycznych. Oprócz niesprzyjającej pogody w rozpoczętej procedurze startu nie wykryto żadnych błędów.

Start rakiety Falcon 9 na niską okołoziemską orbitę planowano na godzinę 22.33 polskiego czasu. Na miejscu obecny jest prezydent USA Donald Trump.

RadioZET.pl/PAP/YouTube/Twitter