Obserwuj w Google News

"Zaginiona asteroida", "zagrożenie dla Ziemi". NASA wydaje komunikat

2 min. czytania
27.11.2023 14:41
Zareaguj Reakcja

NASA zdementowała medialne doniesienia o zagrożeniu związanym z "zaginioną asteroidą", która za kilka lat ma uderzyć w Ziemię. - Nie są znane żadne zagrożenia związane z uderzeniem asteroidy w Ziemię w jakimkolwiek momencie w następnym stuleciu - przekazał rzecznik NASA. Dodał, że zgodnie z obserwacjami i obliczeniami, "w pobliżu" naszej planety orbituje ponad 32 tysiące asteroid.

zaginiona asteroida, nasa reaguje
fot. Shutterstock

Kilka dni temu brytyjska stacja telewizyjna "GB News" podawała, że istnieje szansa jeden do miliona, że "zaginiona asteroida" wkrótce uderzy w Ziemię. Podawano nawet prawdopodobną datę: 3 marca 2030 roku. Agencje kosmiczne nie informowały wcześniej o zagrożeniu, dlatego "sensacja" wywołała falę medialnych spekulacji.

NASA uspokaja jednak, że o zagrożeniu nie ma mowy, a doniesienia "GB News" są nieprawdziwe. - Nie są znane żadne zagrożenia związane z uderzeniem asteroidy w Ziemię w jakimkolwiek momencie w następnym stuleciu - powiedział w rozmowie z "The Evening Standard" rzecznik prasowy NASA.

Redakcja poleca

NASA reaguje na doniesienia o "zaginionej asteroidzie"

Dodano, że specjaliści agencji kosmicznej na bieżąco obserwują niebo, aby identyfikować i śledzić obiekty, które mogą zbliżyć się do Ziemi. "GB News" mówiło o "zaginionej asteroidzie", nazwanej "2007 FT3", która została odkryta w 2007 roku, ale potem zniknęła z radarów.

W komunikacie prasowym NASA przekazano, że asteroida uznawana jest za będąca w małej odległości od Ziemi, jeśli znajdzie się 30 milionów mil od orbity ziemskiej (ok. 48 mln kilometrów). Zgodnie z prowadzonymi obserwacjami i statystykami "w pobliżu" naszej planety orbituje ponad 32 tysiące asteroid, które nie stanowią zagrożenia.

NASA na bieżąco informuje o zbliżających się do Ziemi ciałach niebieskich. Tylko jednego dnia, w niedzielę 26 listopada, blisko naszej planety przeleciały aż trzy asteroidy. Najbliższa znalazła się w odległości 800 tysięcy kilometrów.

Źródło: Radio ZET/ The Evening Standard/ NASA

Nie przegap