Mgły i śliska nawierzchnia dróg. IMGW wydał alerty dla 9 województw

01.11.2019 09:18
Mgła
fot. Shutterstock

1 listopada IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia w związku z gęstą mgłą dla 9 województw. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alerty pierwszego stopnia w związku z gęstą mgłą wydano dla województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz dla części województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

1 listopada. Ostrzeżenie przed mgłami 

Na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie gęstych mgieł, w zasięgu których widzialność będzie wynosić od 100 do 200 m. Na pozostałym obszarze objętym ostrzeżeniami prognozowane są gęste mgły, gdzie widzialność wyniesie od 50 do 200 m. Miejscami mgła będzie osadzać szadź.

Pierwszy stopień zagrożenia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak zaznacza IMGW, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się m.in. opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym.

Z prognozy pogody zamieszczonej na stronach IMGW wynika ponadto, że w nocy z czwartku na piątek na północnym wschodzie oraz Pomorzu Wschodnim będzie zachmurzenie umiarkowane i duże, zaś miejscami możliwe również przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze bezchmurnie lub zachmurzenie małe, tylko w zasięgu występowania mgieł duże.

Zobacz także

Miejscami prognozuje się ponadto występowanie śliskiej nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -9 st., -8 st. na Podhalu i -6 st. miejscami na południu i zachodzie kraju do 1 st. na północnym wschodzie oraz 2 st. na Pomorzu Wschodnim i 5 st. na Helu. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków południowych, tylko na południowym wschodzie zmienny. 

RadioZET.pl/PAP