Zamknij

Alert IMGW przed intensywnym deszczem. Ostrzeżenia dla 8 województw

17.09.2021 08:16
Deszcz
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

IMGW wydał alert pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem dla ośmiu województw. Dodatkowo, w części woj. podkarpackiego, obowiązują ostrzeżenia II stopnia. Tam może spaść nawet 60 litrów wody na metr kwadratowy.

IMGW, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek wydał ostrzeżenia przed intensywnym deszczem. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w woj. pomorskim, lubelskim, małopolskim oraz części podkarpackiego, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, świętokrzyskim i śląskim. Według prognoz spadnie tam od 30 do 45 mm.

Dodatkowo w południowej części woj. podkarpackiego ostrzeżenia mają wyższy, drugi stopień. Tam może spaść do 60 l deszczu na 1 mkw.

Pogoda na dziś - 17 września. Prognoza IMGW

Małgorzata Tomczuk, synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prognozowała, że koniec tygodnia zapowiada się deszczowo i chłodno. - W piątek najwięcej deszczu spadnie w południowo-wschodniej części kraju. Nieco mniejszych opadów deszczu można się spodziewać na Mazowszu, w województwie świętokrzyskim i łódzkim. Dla części województw wydano ostrzeżenia przed ulewnymi deszczami. Na północno-zachodnim pasie kraju, dochodzącym do Wielkopolski możliwe są burze. Może zagrzmieć także na południowym wschodzie. Będzie chłodniej. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie 14-16 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 20 stopni na Dolnym Śląsku - powiedziała Tomczuk w rozmowie z PAP.

W nocy z piątku na sobotę w dalszym ciągu będzie deszczowo i pochmurno. Najwięcej deszczowych chmur pojawi się wschodzie kraju i na Mazowszu. W nocy temperatura spadnie do 6-7 stopni na Suwalszczyźnie i 10-13 na pozostałym obszarze kraju. Na zachodzie możliwe są słabe opady deszczu. Zdaniem meteorologów sobota zapowiada się deszczowa i chłodna, z temperaturami dochodzącymi maksymalnie do 15-16 stopni Celsjusza. W niedzielę może być jeszcze chłodniej.

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Ziemska, Marek Szczepanik