Burze znów zaszaleją w Polsce. Miejscami możliwe podtopienia

Magdalena Kulej
29.07.2019 11:02
GDZIE jest burza? Burza w Katowicach i innych miastach [radar]
fot. shutterstock.com

Ostatnie dni lipca w pogodzie zapowiadają się upalnie i burzowo. W poniedziałek miejscami grzmi już od rana, a burze stopniowo się przemieszczają. Synoptycy ostrzegają, bo wyładowaniom będą towarzyszyć silne porywy wiatru i ulewne deszcze.

Pogoda znów jest niespokojna. Przez Polskę przechodzi kolejna fala upałów z temperaturami do 34 stopni Celsjusza w cieniu, ale są też gwałtowne burze z gradem i ulewami. I to właśnie deszcz będzie w najbliższych dniach największym zagrożeniem. Opady będą powodować lokalne podtopienia i zalania. Do tego dojdzie jeszcze silny wiatr, który podczas burz może rozpędzić się do 80 – 100 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza?

W poniedziałek rano komórki burzowe rozwijały się głównie nad częścią Mazowsza, nad Podlasiem, Małopolską i Śląskiem. Burz będzie jednak z każdą godziną przybywać.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Alerty żółte obowiązują w poniedziałek na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Groźniej ma być w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim – tam do godziny 23 obowiązują pomarańczowe alerty.

Zobacz także

Katowice zalane 27.07

Burze i towarzyszące im ulewy przechodziły przez kraj również w weekend. Poważna sytuacja była m.in. na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim.

Po nagłej ulewie katowiccy drogowcy zamknęli dla ruchu tunel pod rondem, kompletnie zalane były drogi, parkingi i część sklepów. Woda wdarła się też m.in. do katowickiego dworca PKP i zalała rozdzielnię szpitala bonifratrów.

Zobacz także

RadioZET.pl