Zamknij

Trąba powietrzna niemal zrównała gminę z ziemią. Dramatyczne zdjęcia z północy kraju

16.06.2019 16:55
fot. PAP/Marcin Bielecki

W nocy z soboty na niedzielę przez część Polski przeszły gwałtowne burze i wichury. Najbardziej poszkodowane po nawałnicach jest województwo zachodniopomorskie, a zwłaszcza Złocieniec, gdzie przeszła trąba powietrzna. W gminie trwa liczenie strat.

W Złocieńcu w powiecie drawskim trąba powietrzna uszkodziła w sobotę późnym wieczorem m.in. ok. 50 dachów. Ale szkód jest o wiele więcej. Tylko w tym powiecie strażacy interweniowali w nocy prawie 400 razy.

Ile tam lasu jest połamanego. Sosny ogromne...  łamały się jak zapałki

mówi reporterowi Radia ZET mieszkanka Złocieńca

Niemal doszczętnie zniszczony został jeden z ośrodków domków letniskowych nad jeziorem Dłusko. Jak się później okazało, turystom nic poważnego się nie stało tylko dlatego, że tej nocy spotkali się na imprezie imieninowej w domku, który akurat nie został zniszczony.

Zobacz także

Złocieniec po przejściu trąby powietrznej

Łącznie w gminie Złocieniec uszkodzonych jest około 50 budynków, samochody, infrastruktura na wybudowanym kilka lat temu stadionie miejskim, piwnice są zalane, a linie wysokiego napięcia zerwane. Droga dojazdowa do miejscowości była zawalona konarami jeszcze do południa w niedzielę.

Tego samego dnia wojewoda zapowiedział, że procedury, które pozwolą poszkodowanym na otrzymanie zasiłku na naprawę budynków już ruszyły.

Zobacz także

W sobotę strażacy w związku z burzami, wichurami i ulewami, wyjeżdżali w całej Polsce na interwencje prawie tysiąc razy. Jak poinformował Grzegorz Świszcz z Rządowego Biura Bezpieczeństwa, o godzinie 15.30 w niedzielę bez prądu wciąż było około 7 tys. odbiorców. Sytuacja dotyczy województw: zachodniopomorskiego (4 tys.), opolskiego (1,6 tys.), warmińsko-mazurskiego (970) i podlaskiego (423).