Zamknij

Huragan Lorenzo zmierza do Europy. Porywy wiatru sięgają nawet 160 km/h

02.10.2019 15:25
Huragan Lorenzo
fot. Twitter.com

Huragan Lorenzo zmierza w kierunku Europy. W środę kilkadziesiąt budynków na położonym na Atlantyku archipelagu Azorów zostało uszkodzonych w efekcie potężnego wiatru. 61 dróg jest nieprzejezdnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Huragan Lorenzo jest uznawany za jeden z najsilniejszych huraganów, który pojawił się na Atlantyku i zmierza w kierunku Europy. W niedzielę rano osiągnął rekordową średnią prędkość 260 km na godzinę.

Meteorolodzy spodziewają się, że huragan dotrze do wybrzeży Portugalii kontynentalnej w czwartek. Zaznaczają jednak, że na odcinku między Azorami a Europą siła wiatru zmaleje.

Huragan Lorenzo zniszczył Azory 

W środę rano największa prędkość wiatru została zanotowana na wyspie Corvo – 163 km na godzinę. Jak poinformowały władze obrony cywilnej Azorów, w efekcie silnego wiatru konieczna była ewakuacja blisko 200 osób, m.in. na wyspach Flores, Sao Jorge i Faial. Około 40 osób musiało opuścić swoje domy z powodu poważnych zniszczeń budynków wywołanych kataklizmem.

Kierujący akcją ratunkową Carlos Neves wyjaśnił, że blisko połowa zniszczeń, do których doszło w wyniku silnych wiatrów, miała miejsce na Faial. Zarówno tam, jak i na 8 innych wyspach Azorów huragan zrywał dachy z domów i przewracał drzewa.

Zobacz także

W efekcie zalegających na jezdni obiektów głównie konarów drzew, w środę rano nieprzejezdnych było na Azorach 61 dróg. Niektóre wyspy archipelagu zostały też na kilka godzin bez energii elektrycznej.

Premier Portugalii Antonio Costa uspokajała rano, że choć wciąż twa liczenie strat po przejściu żywiołu, a silne wiatry nie ustały, „największe zagrożenie już minęło”. Szef portugalskiego rządu wyjaśnił, że straty mogły być większe, gdyby nie 1000 przeprowadzonych wcześniej akcji prewencyjnych.

Huragan Lorenzo zmierza do Europy. Ostrzeżenia na Wyspach 

Po przejściu przez Azory Huragan Lorenzo zmierza teraz do Wielkiej Brytanii i Irlandii. W przypadku części Republiki Irlandii wydano pomarańczowe ostrzeżenie pogodowe. Żółte ostrzeżenie pogodowe przed silnym wiatrem i intensywnym deszczem obowiązują w całej Irlandii – podaje BBC

RadioZET.pl/PAP/BBC