Zamknij

IMGW alarmuje: wracają upały. Ostrzeżenia dla dwóch województw

14.09.2020 11:49
termometr
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek alert pierwszego stopnia dla województw lubuskiego oraz dolnośląskiego. Temperatura może przekroczyć miejscami 30 stopni Celsjusza. Letnia aura w całym kraju ma się utrzymać aż do czwartku.

Wracają upały w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek alert pierwszego stopnia dla województw lubuskiego oraz dolnośląskiego. Temperatura może przekroczyć miejscami 30 stopni Celsjusza. Letnia aura w całym kraju ma się utrzymać aż do czwartku.

Zobacz także

IMGW: alerty przed upałami w woj. lubuskim i dolnośląskim

Na całym terytorium województwa lubuskiego oraz w części Dolnego Śląska przewidywane są upały. Wysokie temperatury - często przekraczające 25 stopni - występować będą też na pozostałym terytorium kraju i mają utrzymać się aż do czwartku.

"Przed nami tydzień z dwoma obliczami września, pogoda wyraźnie podzieli go na dwie części. Pierwsze trzy dni będą bardzo ciepłe, a nawet upalne. Od czwartku nastąpi znaczne ochłodzenie" - czytamy na Twitterze IMGW.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

RCB podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IMGW