Zamknij

IMGW: Ogromny skok ciśnienia. Sięgnie rekordowych wskazań w historii Polski

18.01.2020 13:28
IMGW Ciśnienie
fot. EAST NEWS

W ciągu najbliższych dni Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, który przyniesie nam niespotykany zbyt często skok ciśnienia. Jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już niedługo wskazania sięgną 1050 hektopaskali!

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IMGW zapowiada wysoki skok ciśnienia w Polsce. O ile w sobotę wskazania nie będą odstępowały od normy (1015 hPa), to w niedzielę sytuacja zacznie się zmieniać.

W zapowiedzi Instytutu czytamy, że „od niedzieli prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego (na ogół o 14-16 hPa na 24 godziny). Najwyższe wartości sięgną nas w poniedziałek”.

Zobacz także

Na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie nawet 1046-1048 hPa, przy czym część modeli prognostycznych zakłada możliwość osiągnięcia wartości 1050 hPa! Tak duże ciśnienie zdarza się rzadko (raz na kilka/kilkanaście lat)

IMGW

Instytut zaznacza jednak, że nie będzie to rekord w historii krajowych pomiarów. W grudniu 1997 roku w Suwałkach odnotowano wartość 1054 hPa, co jest najwyższą wartością w powojennej Polsce).

Wg naszych wstępnych analiz: „W całej Polsce szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia

Mateusz Barczyk, meteorolog, IMGW

Jak dodaje, utrzymujące się b. wysokie ciśnienie na południu kraju może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej.

Zobacz także

- U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu – dodaje meteorolog.

RadioZET.pl/IMGW