Zamknij

Jaka pogoda na maj i majówkę? Nowa prognoza długoterminowa IMGW

Dominik Gołdyn
13.04.2021 16:31
Jaka pogoda na maj i majówkę? Nowa prognoza długoterminowa IMGW
fot. Shutterstock

Długoterminowa prognoza pogody na maj i majówkę zwiastuje ocieplenie. Temperatura w wielu regionach kraju będzie kształtować się ''powyżej normy''. 

Prognoza pogody na maj opracowana przez Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW napawa optymizmem. Synoptycy zastrzegają jednak, że nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. ''Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego'' - czytamy na stronie IMGW.

Jaka pogoda na maj i majówkę? Średnia temperatura powinna mieścić się ''w normie''

Średnia miesięczna temperatura powietrza w prawie całej Polsce powinna mieścić się ''w normie'' wieloletniej z lat 1981-2010. Na północy kraju - Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie będzie cieplej niż dotychczas (średnia temperatura może kształtować się ''powyżej normy'').

pogofa
fot. IMGW

Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski najprawdopodobniej mieścić się będzie ''w normie''. Nieco więcej deszczu spadnie w pasie centralnej Polski - Mazowsze, Wielkopolska, Ziemia Łódzka, Kujawy oraz Lubelszczyzna. W eksperymentalnych długoterminowych prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Jak interpretować pojęcia ''powyżej normy'' i ''poniżej normy'' w prognozach na maj? Prognoza na maj ze średnią temperaturą powietrza ''powyżej normy'' nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 stopni, a prognoza ze średnią ''poniżej normy'' np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0 stopni Celsjusza. Jednocześnie prognoza średniej temperatury ''poniżej normy'' nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 stopni, a prognoza ''powyżej normy'' dni z temperaturą minimalną poniżej 0 stopni.

RadioZET.pl/IMGW