Zamknij

Nadciągają kolejne nawałnice. Może być znacznie bardziej niebezpiecznie

21.06.2020 17:19
Nadciągają kolejne nawałnice. Może być znacznie bardziej niebezpiecznie
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kolejne nawałnice przechodzą nad Polską - alarmuje IMGW. Sytuacja może się znacznie pogorszyć. Możliwe są znacznie większe podtopienia i powodzie. IMGW wydał alerty dla kilku regionów.

Nadchodzą kolejne podtopienia, możliwe są też kolejne powodzie – alarmuje IMGW. Nad Polskę nadciągają gwałtowne burze i ulewne deszcze, które mogą spowodować jeszcze bardziej dotkliwe szkody.

Dla południowych powiatów Śląska i Małopolski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Lokalnie spadnie nawet do 100 mm opadów.

Objętych najwyższym w trzystopniowej skali alertem jest pięć powiatów na Śląsku: żywiecki, cieszyński, bielski, m. Bielsko-Biała oraz powiat pszczyński. W Małopolsce są to powiaty: oświęcimski, wadowicki, suski, nowotarski, tatrzański, myślenicki, limanowski, nowosądecki oraz miasto Nowy Sącz.

Na tych obszarach prognozuje się wystąpienie deszczu, którego miejscami spadnie od 50 mm do 80 mm, a lokalnie nawet do 100 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 8 rano w poniedziałek.

Pozostała część Śląska i Małopolski objęta jest alertem stopnia drugiego. Alert tego samego stopnia przed burzami z gradem dotyczy całej wschodniej Polski. Chodzi o Podkarpacie, Lubelszczyznę, województwo świętokrzyskie, województwo łódzkie, Mazowsze, Warmię i Mazury oraz Podlasie.

Zobacz także

Na Pomorzu, Kujawach oraz w zachodniej części Wielkopolski obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem, natomiast na Opolszczyźnie oraz w powiatach ząbkowickim oraz kłodzkim na Dolnym Śląsku - ostrzeżenia tego samego stopnia przed intensywnymi opadami.

Alert RCB

Jak informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od północy do godz. 12.30 w niedzielę odnotowano 571 interwencji staży pożarnej, a aktualnie bez prądu pozostaje prawie 2 tys. odbiorców.

Centrum uruchomiło alert związany z intensywnym deszczem, burzami z gradem i silnym wiatrem w woj. podkarpackim, opolskim, części województwa dolnośląskiego oraz na Śląsku i w Małopolsce.

RCB radzi, by mieszkańcy wspomnianych obszarów zabezpieczyli przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie. Przestrzega również, by w trakcie burzy zostać w domu, a jeśli to nie jest możliwe - by znaleźć bezpieczne schronienie. Zaznaczono również, by przygotować się na możliwe podtopienia.

Nawałnice nad Polską, powódź zniszczyła domy

Od północy do godziny 12.30 w niedzielę odnotowano 571 interwencji PSP; aktualnie bez prądu pozostaje prawie 2 tysiące odbiorców - poinformował w niedzielę zastępca dyrektora Rządowego centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Zobacz także

O skutkach burz, które w niedzielę przechodzą przez Polskę Świszcz poinformował na Twitterze. Jak zaznaczył od północy do godz. 12.30 strażacy w związku z pogodą przeprowadzili 571 interwencji. Najwięcej w województwach: małopolskim (290) oraz śląskim (64).

Zastępca dyrektora Rządowego centrum Bezpieczeństwa poinformował również, że aktualnie bez dostaw prądu pozostaje 1968 odbiorców. Najwięcej w województwach: małopolskim (1397) i łódzkim (464). Dodał, że naprawy trwają.

Zobacz także

RCB uruchomiło w niedzielę alert związany z intensywnym deszczem, burzami z gradem i silnym wiatrem w woj. podkarpackim, opolskim, części województwa dolnośląskiego oraz na Śląsku i w Małopolsce.

W Łapanowie powódź spowodowała ogromne zniszczenia. Zalane budynki, zniszczony żłobek i dwa kościoły, martwe zwierzęta – to dramatyczne skutki niszczycielskiej siły żywiołu. Ze skutkami nawałnic, które wciąż przechodzą nad Polską nieustannie walczą strażacy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/PAP/IMGW