Zamknij

Niepokojąca prognoza na zimę. Takich mrozów nie było w Polsce od 10 lat

06.10.2022 09:20

Niepokojąca prognoza portalu Twojapogoda.pl zakłada, że tegoroczna zima może być najsroższa od 10 lat. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, mrozy i obfite opady śniegu w Polsce będą skutkiem zdarzenia... z południowej półkuli.

Zima
fot. Pawel Marcinko/KFP/REPORTER/East News

Pogoda tej zimy będzie miała szczególne znaczenie. Mrozy w czasie kryzysu energetycznego mogą wywołać niezadowolenie społeczne, ponieważ opał jest bardzo drogi. W takiej sytuacji politycy w Europie byliby pod dużą presją i to w momencie, gdy Kreml stosuje szantaż energetyczny.

W ostatnich latach zimy były raczej łagodne. Portal Twojapogoda.pl przedstawił prognozę, z której wynika, że w tym roku może być mroźno, choć prestiżowe ośrodki badające klimat i pogodę wskazują raczej na kolejną ciepłą, a nawet bardzo ciepłą zimę.

Pogoda długoterminowa na zimę. Może być mroźno

Niestety pojawił się istotny czynnik, który może zmienić aurę na chłodną. Chodzi o erupcję podmorskiego wulkanu na Wyspach Tonga, do której doszło w połowie stycznia.

Jak wskazuje Twojapogoda.pl, do atmosfery trafiły gigantyczne ilości pary wodnej, która jest gazem cieplarnianym. “Podgrzanie dolnej stratosfery oznacza odwrotność w jej górnej części, która staje się chłodna i sucha” - czytamy. 

Ocieplenie dolnej stratosfery na południowej półkuli się rozszerza. Portal przewiduje, że będzie to wpływało na systemy pogodowe na północy globu. Nad północną częścią Atlantyku wskaźnik NAO (oscylacja północnoatlantycka - red.) jest ujemny. Oznacza to osłabienie wyżów i niżów. 

“Brak dominującego ośrodka barycznego nad Europą zwykle kończy się mroźniejszą zimą. Nie jest to jeszcze pewne, natomiast takie może być pokłosie odległej erupcji wulkanicznej” - podsumowuje portal i zaznacza, że obecne prognozy jeszcze o tym nie wspominają.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na grudzień 2022 r.
fot. IMGW/Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na grudzień 2022 r.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w eksperymentalnej prognozie długoterminowej temperatury i opadów przewiduje, że w grudniu będzie raczej ciepło i mokro w porównaniu z poprzednimi latami. “Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020" - informuje IMGW.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na styczeń 2023 r.
fot. IMGW/Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na styczeń 2023 r.

Natomiast temperatura w styczniu nie będzie odbiegać od normy wieloletniej z lat 1991-2020. Synoptycy państwowego instytutu spodziewają się jednak, że w całym kraju będzie więcej opadów niż zwykle.

loader

RadioZET.pl/Twojapogoda.pl/IMGW